Beata Jamka, Uczelnia Łazarskiego: Jak wybrać kierunek studiów? Nie wolno dać się zwieść modom

– Nawet po najbardziej popularnych kierunkach nie możemy mieć gwarancji satysfakcjonującego zatrudnienia – twierdzi Beata Jamka, ekspert zarządzania zasobami ludzkimi z Uczelni Łazarskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Beata Jamka, Uczelnia Łazarskiego: Jak wybrać kierunek studiów? Nie wolno dać się zwieść modom

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

4 sie 2015 4:01


Prof. Beata Jamka, wykładowca na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego: – Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że pracuje się przez ok. 40 lat i choć konieczne będą w tym czasie zmiany wykonywanych zawodów i prac (tzw. LLL – Life Long Learning, czyli kształcenie ustawiczne, uczenie się przez całe życie), raczej nie będziemy ich dokonywać przez ponowne studia licencjackie czy nawet magisterskie, ale raczej przez nowe „nakładki”: warsztaty, treningi, szkolenia certyfikowane, studia podyplomowe, doktorskie czy MBA.

Oznacza to, że studia, szczególnie pierwszego stopnia, powinny dać bazę dla specjalizacji zawodowej. Jak ją wybrać?

– Już wiele lat temu badania naukowe jednoznacznie potwierdziły silny pozytywny związek sukcesu w karierze i osobniczych predyspozycji zawodowych (zdolności i zainteresowań), dlatego zawsze priorytetowa przy wyborze kierunku edukacji wyższej powinna być analiza własnych zdolności i oczekiwań wobec pracy.

Nie wolno dać się zwieść modom na określone kierunki studiów (np. bankowość czy zarządzanie), a szczególnie bieżącemu popytowi na rynku pracy (dziewczyny na politechniki), bo nim się w pożądanej specjalizacji wyedukujemy, rynek pracy może się diametralnie zmienić, bo inni przecież też postanowili odpowiedzieć na bieżący popyt.

Zatem na jakie pytania musi sobie odpowiedzieć absolwent szkoły średniej, wybierając kierunek studiów?

– Przede wszystkim powinien poznać swoje zainteresowania i preferencje zawodowe. Zastanowić się, czy woli pracować z ludźmi (kierować nimi czy im pomagać i doradzać); czy z liczbami, z bytami realnymi (zwierzęta, przedmioty) czy abstrakcyjnymi (liczby, koncepcje); w otoczeniu zmiennym czy przewidywalnym (rutyna); w biurze czy na łonie natury.

Trzeba sobie uświadomić, że inteligencje są wielorakie, a więc także muzyczna, kinestetyczna, przestrzenno-plastyczna, intra- i interpersonalna – nie tylko werbalna i logiczno-matematyczna.

A co, jeśli wybierzemy kierunek studiów, który nie jest zbieżny z naszymi zainteresowaniami?

– Studia wybrane wbrew własnym zainteresowaniom uniemożliwiają potraktowanie studiowania jako pasji, a więc zagłębienia się w fascynującym nas obszarze tematycznym. Stają się zadaniem do realizacji – i nie dziwmy się pracodawcom, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej wyczuwają ten brak ciekawości i zaangażowania.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.