×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Badacze z Politechniki Łódzkiej zaangażowani w projekt FermiLAB

  • Autor: PAP/AKC
  • 13 cze 2022 10:54

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej biorą udział w pracach badawczych związanych z projektem budowy najnowocześniejszego na świecie akceleratora cząstek, prowadzonym przez FermiLAB - główne laboratorium fizyki cząstek elementarnych w Stanach Zjednoczonych.

Badacze z Politechniki Łódzkiej zaangażowani w projekt FermiLAB
Fermilab to amerykański ośrodek badań nad fizyką cząstek elementarnych i fizyką wysokich energii położony w Batavii w pobliżu Chicago. Mieści się w nim jeden z najpotężniejszych akceleratorów cząstek (fot. mat. pras. FermiLAB)
REKLAMA

O zaangażowaniu łódzkich badaczy w projekt prowadzony przez FermiLAB, główne laboratorium fizyki cząstek elementarnych w Stanach Zjednoczonych, zarządzane przez Departament Energii poinformowała w poniedziałek rzeczniczka PŁ dr inż. Ewa Chojnacka.

Katedra Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ została zaproszona do współpracy z FermiLAB już w 2020 r. Naukowcy zostali zaangażowani w projekt budowy najnowocześniejszego na świecie akceleratora cząstek napędzającego wiązkę neutrin o mocy przekraczającej jeden megawat.

"Ostatnio została podpisana umowa, na mocy której badacze z Katedry opracują specyfikację oraz prototypy systemu o nazwie Radio Frequency Protection Interlocks (RFPI), którego zadaniem jest zabezpieczenie poprawnej pracy sekcji akceleratora protonowego. System ma wykrywać sytuacje awaryjne - przekroczenie poziomów alarmowych - i bezzwłocznie generować sygnał blokujący pracę podsystemów, prowadząc do wyłączenia sekcji akceleratora. Oczekiwany czas reakcji i zadziałania zabezpieczeń został zdefiniowany na poziomie kilkuset milionowych części sekundy" - wyjaśnił dr inż. Wojciech Cichalewski koordynujący w Katedrze prace nad projektem.

Czytaj też: Będą szkolić przyszłych inżynierów dronów

Nowy kompleks akceleratorów o nazwie Proton Improvement Plan II PIP-II pomoże naukowcom z projektu DUNE (Deep Underground Neutrino Experiment) dotrzeć do najmniejszych cegiełek budulcowych materii. PIP-II to pierwszy akcelerator cząstek budowany w USA przy znaczącym udziale partnerów międzynarodowych. Swoją wiedzę i umiejętności łączą w tym projekcie instytucje z Francji, Indii, Włoch, Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Badacze z Politechniki Łódzkiej zaangażowani w projekt FermiLAB

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA