×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Automatyzacja zmienia oblicze branży finansowej. Specjaliści muszą uzupełnić kompetencje

  • Justyna Koc
    jk
  • 6 lut 2019 15:46

Ponad 20 proc. zadań finansowych zostanie w najbliższej przyszłości zautomatyzowana, co powoduje, że aktualne kompetencje specjalistów z dziedziny finansów będą musiały się znacząco zmienić. Niestety według badań 90 proc. zespołów finansowych nie posiada aktualnie umiejętności, aby wspomagać cyfrową transformację.

Automatyzacja zmienia oblicze branży finansowej. Specjaliści muszą uzupełnić kompetencje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Większość zespołów finansowych i specjalistów z dziedziny finansów nie rozwija swoich umiejętności dostatecznie szybko, aby uwzględniać w ramach posiadanych kompetencji wpływ sztucznej inteligencji, automatyzacji procesów oraz innych technologii.
  • Takie wnioski płyną z białej księgi "Re-inventing finance for a digital world", która powstała w oparciu o badanie Future of Finace przeprowadzone przez Chartered Institute of Management Accountants (CIMA).
  • Lukę tę wypełnia zaktualizowana Kwalifikacja Profesjonalna CIMA oraz nowe Ramy Kompetencji CGMA.

Z badania Future of Finace przeprowadzonego przez Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) wynika, że ponad 50 proc. globalnych liderów finansów uważa, że kompetencje ich zespołów muszą się znacząco zmienić w ciągu najbliższych trzech lat w efekcie przejmowania tradycyjnych zadań przez nowe technologie. Potencjałem, jaki widzą w tej sytuacji, jest większy nacisk na tworzenie wartości dla przedsiębiorstwa dzięki automatyzacji powtarzalnych zadań.

Zmianę tę ułatwi specjalizacja w takich obszarach jak analiza danych, zarządzanie cyberryzykiem i modele biznesowe. Dodatkowo wspomoże ją konieczność zmiany sposobu myślenia, by być w stanie stale się uczyć, oduczać i odświeżać wiedzę, umieć radzić sobie z kompleksowymi sytuacjami oraz działać w coraz bardziej elastycznym środowisku.

Jak pokazuje badanie Future of Finance, którego wyniki opierają się na spostrzeżeniach ponad 5,5 tys. specjalistów z dziedziny finansów ze 150 krajów, 61 proc. respondentów przewiduje, że przynajmniej 20 proc. zadań finansowych zostanie zautomatyzowana w ciągu najbliższych trzech lat
ponad połowa (55 proc.) już zauważyła przestawienie się na automatyzację procesów.

- Ciągły rozwój nowych technologii powoduje niespotykane dotąd tempo i skalę zmian. Firmy muszą stale podnosić swój potencjał, aby wykorzystać nowe możliwości i zachować rentowność. To samo dotyczy specjalistów z dziedziny finansów. Zmieniające się środowisko stanowi dla nich ogromną szansę wyjścia poza dotychczasową, techniczną strefę komfortu i wykorzystania rozwijających się technologii jako sposobu na tworzenie wartości dla swoich organizacji. Jednak aby sprostać wyzwaniu, będą musieli doskonalić nowe umiejętności i kompetencje, by utrzymać łatwość znalezienia zatrudnienia i być konkurencyjnymi w cyfrowym świecie - mówi Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę, Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Automatyzacja zmienia oblicze branży finansowej. Specjaliści muszą uzupełnić kompetencje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA