Automatyka i robotyka najpopularniejszym kierunkiem studiów

W 2014 roku automatyka i robotyka po raz drugi znalazła się w pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych kierunków studiów. Bardzo prawdopodobne, że tegoroczni maturzyści umocnią ten wynik.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Automatyka i robotyka najpopularniejszym kierunkiem studiów

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

9 cze 2015 10:52


– Przedsiębiorcy coraz częściej, w celu usprawniania procesów produkcyjnych, sięgają po automatyzację, a rola automatyków we współczesnym świecie zyskuje na znaczeniu. W wielu organizacjach mają oni szansę stać się „prawą ręką prezesa” i dzięki swoim kompetencjom pomagać w realizacji najważniejszych wyzwań – podkreślają specjaliści.

Entuzjaści rozwiązań z zakresu automatyki i robotyki podkreślają, że w firmach produkcyjnych przekładają się one na oszczędność czasu i redukcję kosztów działalności. Wzrostowi znaczenia automatyzacji w gospodarce towarzyszy zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny.

Rośnie liczba interesujących stanowisk pracy, rosną pensje i naturalnie – wzrasta także liczba młodych ludzi zainteresowanych zawodem automatyka. W 2014 roku, wedle danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, automatyka i robotyka po raz drugi znalazła się na ósmym miejscu w zestawieniu najpopularniejszych kierunków studiów wybieranych przez maturzystów i na trzecim miejscu – w zestawieniu kierunków technicznych. To najwyższa uzyskana do tej pory przez ten kierunek pozycja.

Czytaj też: Politologia, socjologia, ekonomia... Oto najgorsze kierunki studiów

Od 2013 edukację związaną z automatyką i robotyką roku rozpoczęło łącznie już ponad 30 tysięcy młodych ludzi. Zapewne wielu z nich do wyboru kierunku studiów zmotywowały zarobki inżynierów. Jak bowiem wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2014, mediana wynagrodzeń osób z wykształceniem magisterskim inżynierskim wynosi już 5 750 zł brutto miesięcznie.

Jak podkreślają specjaliści firmy Astor, zajmującej się automatyką, robotyką i systemami IT dla przemysłu, wzrost znaczenia automatyki potwierdza nie tylko rosnąca liczba studentów, ale i zwiększające się zatrudnienie oraz wynagrodzenia w branży.

Rośnie także znaczenie specjalistów z tej dziedziny w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstw. Być może to właśnie ten fakt zachęca młodych ludzi do podejmowania decyzji o wyborze kierunku studiów?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.