PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Anna Zalewska chce zająć się w europarlamencie m.in. szkolnictwem branżowym

 • Autor: PAP/AH
 • 20 maj 2019 12:49

W Parlamencie Europejskich chciałabym się zajmować takim wyzwaniami jak wzmocnienie szkolnictwa branżowego i promocja edukacji osób dorosłych – zapowiada minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Anna Zalewska chce zająć się w europarlamencie m.in. szkolnictwem branżowym
Anna Zalewska kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości, jest "jedynką" w okręgu dolnośląsko-opolskim. fot. Twitter
REKLAMA
 • Anna Zalewska kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości, jest "jedynką" w okręgu dolnośląsko-opolskim.
 • Jej zdaniem wzmocnienia szkolnictwa branżowego potrzebuje cała Unia Europejska, zwłaszcza tego, które jest związane z rewolucją 4.0, ze sztuczną inteligencją.
 • Drugim wyzwaniem, którym Anna Zalewska chciałaby się zająć po wygranej w eurowyborach, jest edukacja dorosłych.

Na pytanie o powód ubiegania się o mandat eurodeputowanej, minister wskazuje, że będzie to dla niej nowe wyzwanie.

- Mam konkretne pomysły dotyczące wielu kwestii, nie tylko edukacji. Stoją przed nami zadania, które są wyzwaniami także w innych krajach, takie jak konieczność wzmocnienia szkolnictwa branżowego, edukacja dorosłych, z którą cała Unia Europejska ma problemy. Chodzi o edukację dorosłych rozumianą nie jako przekwalifikowywanie, czy uzyskiwanie nowego zawodu, ale zdobywanie konkretnych umiejętności i kompetencji, np. cyfrowych - mówi Anna Zalewska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jej zdaniem wzmocnienia szkolnictwa branżowego potrzebuje cała Unia Europejska, zwłaszcza tego, które jest związane z rewolucją 4.0, ze sztuczną inteligencją.

- To wyzwanie cywilizacyjne. Na potrzebę wsparcia szkolnictwa branżowego wskazują pracodawcy. I nie chodzi o konkretne zawody, bo te się zmieniają - za trzy, cztery lata mogą powstać takie, których jeszcze nie znamy - ale o rozwój u uczniów umiejętności i kompetencji, takich jak współpraca, elastyczność czy samodzielność w podejmowaniu decyzji. To umiejętności kluczowe. Opisaliśmy je w projekcie dokumentu Zintegrowana Strategia Umiejętności, który przedłożyliśmy Komitetowi Stałemu Rady Ministrów - mówi minister edukacji. 

Wskazuje, że tego wzmocnienia chce dokonać dzięki środkom z funduszy europejskich.

- Chciałabym, aby były one przeznaczone na finansowanie staży nauczycielskich, doskonalenia zawodowego nauczycieli czy wynagrodzenia dla uczniów - pracowników młodocianych. Na tzw. ścianie zachodniej wielu absolwentów po gimnazjum i po szkole podstawowej wybiera szkolnictwo zawodowe w Niemczech. Tam miesięcznie uczeń otrzymuje za pracę około 820 euro miesięcznie. To ogromna pokusa, aby wyjechać z Polski i właśnie tam uczyć się zawodu. Przy pomocy funduszy europejskich chcemy, aby w naszym kraju też były przeznaczane takie pieniądze dla uczniów - pracowników młodocianych - wylicza kandydatka do europarlamentu i dodaje, że zależy jej na tym, aby pieniądze z funduszy europejskich finansowały również inwestycje w szkolnictwie branżowym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Anna Zalewska chce zająć się w europarlamencie m.in. szkolnictwem branżowym

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • AOLKA 2019-05-27 22:30:57

  ta kobieta nawet nie ma zielonego pojęci jak bardzo BREDZI... jak zwykle zresztą

 • JaneK 2019-05-27 13:25:19

  Mało szkód narobiła w polskiej oświacie? Piękny towar eksportowy. Będziemy wszyscy się wstydzić jak tam narobi bagna. Czy ludzie, którzy ją wybrali nie powinni się leczyć psychiatrycznie?

 • Krzysiek 2019-05-23 21:33:18

  Szkoły Salomon, które zmieniły obraz polskiej oświaty na lepsze zostały zniszczone. Dziwię się, że ówcześnie rządzący nie chcą zająć się tym absurdem. Bardzo skrzywdzono te szkoły.

 • Samantha 2019-05-21 14:04:39

  Pani Zalewska niech się zajmie edukacją domową. Słyszałam, że do dzisiaj nie wyjaśniono afery z nielegalną likwidacją sieci Salomona w Warszawie a profesor Zakrzewski leży w szpitalu po rozległym zawale serca, wywołanym wizytą antyterrorystów. Może by tak pani minister ruszyła się w końcu z fotela i zajęła sprawą?

 • www 2019-05-20 22:03:34

  "euroszkolnictwo" w rękach Zalewskiej - NIE DAJ BOŻE !!!!!!!!!!!!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA