- Autor: PAP/AH
- •20 maj 2019 12:49
W Parlamencie Europejskich chciałabym się zajmować takim wyzwaniami jak wzmocnienie szkolnictwa branżowego i promocja edukacji osób dorosłych – zapowiada minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

- Anna Zalewska kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości, jest "jedynką" w okręgu dolnośląsko-opolskim.
- Jej zdaniem wzmocnienia szkolnictwa branżowego potrzebuje cała Unia Europejska, zwłaszcza tego, które jest związane z rewolucją 4.0, ze sztuczną inteligencją.
- Drugim wyzwaniem, którym Anna Zalewska chciałaby się zająć po wygranej w eurowyborach, jest edukacja dorosłych.
Na pytanie o powód ubiegania się o mandat eurodeputowanej, minister wskazuje, że będzie to dla niej nowe wyzwanie.
- Mam konkretne pomysły dotyczące wielu kwestii, nie tylko edukacji. Stoją przed nami zadania, które są wyzwaniami także w innych krajach, takie jak konieczność wzmocnienia szkolnictwa branżowego, edukacja dorosłych, z którą cała Unia Europejska ma problemy. Chodzi o edukację dorosłych rozumianą nie jako przekwalifikowywanie, czy uzyskiwanie nowego zawodu, ale zdobywanie konkretnych umiejętności i kompetencji, np. cyfrowych - mówi Anna Zalewska.
Jej zdaniem wzmocnienia szkolnictwa branżowego potrzebuje cała Unia Europejska, zwłaszcza tego, które jest związane z rewolucją 4.0, ze sztuczną inteligencją.
- To wyzwanie cywilizacyjne. Na potrzebę wsparcia szkolnictwa branżowego wskazują pracodawcy. I nie chodzi o konkretne zawody, bo te się zmieniają - za trzy, cztery lata mogą powstać takie, których jeszcze nie znamy - ale o rozwój u uczniów umiejętności i kompetencji, takich jak współpraca, elastyczność czy samodzielność w podejmowaniu decyzji. To umiejętności kluczowe. Opisaliśmy je w projekcie dokumentu Zintegrowana Strategia Umiejętności, który przedłożyliśmy Komitetowi Stałemu Rady Ministrów - mówi minister edukacji.
Wskazuje, że tego wzmocnienia chce dokonać dzięki środkom z funduszy europejskich.
- Chciałabym, aby były one przeznaczone na finansowanie staży nauczycielskich, doskonalenia zawodowego nauczycieli czy wynagrodzenia dla uczniów - pracowników młodocianych. Na tzw. ścianie zachodniej wielu absolwentów po gimnazjum i po szkole podstawowej wybiera szkolnictwo zawodowe w Niemczech. Tam miesięcznie uczeń otrzymuje za pracę około 820 euro miesięcznie. To ogromna pokusa, aby wyjechać z Polski i właśnie tam uczyć się zawodu. Przy pomocy funduszy europejskich chcemy, aby w naszym kraju też były przeznaczane takie pieniądze dla uczniów - pracowników młodocianych - wylicza kandydatka do europarlamentu i dodaje, że zależy jej na tym, aby pieniądze z funduszy europejskich finansowały również inwestycje w szkolnictwie branżowym.

KOMENTARZE (5)