Języki obce są nadal kluczową częścią kompetencji w pracy. Jak będzie wyglądać ich nauka za kilka, kilkanaście lat? Sporo może się zmienić, a model uczeń i nauczyciel odejść do lamusa.

- Edukacja językowa zmienia się. W tym momencie dominującym trendem jest personalizacja nauczania. Założenie jest takie, że to uczeń i jego potrzeby edukacyjne są w centrum zainteresowania wykładowcy.
- Coraz popularniejszy staje się model nauki, który bazuje na doświadczeniu, nie zaś na czerpaniu wiedzy z książek.
- Futurolodzy z amerykańskiego Association of Professional Futurists trafnie przewidzieli, że e-learning odmieni system edukacji.
Polskie społeczeństwo zna języki obce w umiarkowanym stopniu. Choć są i tacy, którzy jeszcze bardziej pesymistycznie oceniają nasze zdolności językowe. Jak informowano w czerwcu 2019 r., zaledwie co piąty Polak potrafi mówić po angielsku a znajomość innych europejskich języków jest jeszcze słabsza. Mimo to uczymy się ich i staramy poprawiać tę statystykę.
Jak będzie wyglądać nauka języków obcych w przyszłości?
Chatbot twoim nauczycielem
Współczesna nauka języków obcych opiera się na wykorzystaniu uberyzacji i personalizacji nauczania. Jednak przyszłość edukacji sięgnie dalej. Już niedługo nauka angielskiego będzie odbywać się w wirtualnej rzeczywistości (VR), nauczycielami zostaną chatboty, a wszystko to bez książek. Nie można nie przecenić znaczenia tych zmian.
Czytaj też: Najczęstszy grzech kandydatów do pracy - kłamstwo ws. języka angielskiego
Nowoczesne technologie już w swojej obecnej formie znacząco ułatwiają proces uczenia się. Dzięki dostępowi do on-linowe'ych platform nauka języka angielskiego jest bardziej różnorodna. E-learning był jedną z pierwszych przełomowych zmian w edukacji. Obecnie uczniowie mają możliwość uczestniczenia w lekcjach bez wychodzenia z domu, będąc w pracy czy innym, dowolnym miejscu na świecie. Co ważne, przy on-line'owych sesjach językowych nie trzeba umawiać się na zajęcia, a w razie nagłej zmiany planów - odwoływać ich.
Czy można uczyć się bez książek?


KOMENTARZE (0)