PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Akademia Sztuk Pięknych zainaugurowała nowy rok akademicki

  • Autor: PAP/AKC
  • 5 paź 2020 14:31

W mrocznych chwilach historii to właśnie sztuka podnosiła polskie serca z czarnej rozpaczy; oby nigdy żadne dzieło sztuki nie stało się przyczyną społecznego wykluczenia słabych - podkreślił rektor krakowskiej ASP Andrzej Bednarczyk, podczas inauguracji roku akademickiego.

Akademia Sztuk Pięknych zainaugurowała nowy rok akademicki
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (fot. wikipedia.org/Mach240390)
REKLAMA

Rektor ASP Andrzej Bednarczyk, podczas poniedziałkowej uroczystości inaugurującej rok akademicki przyznał, że uczelnię czekają teraz ciężkie czasy.

"Epidemia zdaje się być jeszcze daleką od przesilenia i początku wygasania. Gospodarka, a wraz z nią źródła naszego finansowania, słabną. Temperatura dyskusji politycznej ociera się o stan maligny, w której racje giną pod obelgami. Godność wielu Polaków jest deptana, a potrzeby dotkniętych przez los umykają nam w ferworze pustosłownych przepychanek. W tym wszystkim pytanie o to, po co jest sztuka współczesna, wywołuje u wielu co najwyżej zdziwienie i nieprzystojne gesty" - podkreślił.

Ocenił jednak, że "w mrocznych chwilach naszej historii to właśnie sztuka obrazu, melodii, gestu i słowa podnosiła polskie serca z czarnej rozpaczy i zniechęcenia". "Oby nigdy żadne dzieło sztuki nie stało się przyczyną rozpaczy, poniżenia czy społecznego wykluczenia słabych" - wskazał rektor.

Przypomniał także, że w najbliższym czasie nauka będzie odbywała się w systemie mieszanym - część zajęć prowadzonych będzie w sposób zdalny, część w tradycyjny, a uczelnia musi przyzwyczaić się do pracy w stanie zagrożenia. "To, co możliwe będziemy robić zdalnie, by zachować przestrzeń dla niezbędnych, stacjonarnych działań dydaktycznych, artystycznych, badawczych i organizacyjnych przy zachowaniu higienicznego bezpieczeństwa" - wyjaśnił.

Podczas uroczystości rektor odebrał z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego Srebrny Medal "Cracoviae Merenti", czyli wyróżnienie przyznawane przez radę miasta osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie dla niego zasłużonym.

Jak przypomniał Majchrowski, ASP jest najstarszą uczelnią plastyczną w kraju, która dwa lata temu świętowała 200-lecie swojego istnienia. "Lista artystów związanych z uczelnią jest naprawdę imponująca; sam patron Akademii Jan Matejko jest tutaj najlepszym przykładem" - wskazał.

"Szczęśliwie dla nas krakowska uczelnia także dziś pozostaje wierna swojej misji. Wciąż wyławia wybitne talenty i wspiera nieprzeciętne indywidualności" - ocenił prezydent. Jego zdaniem, to właśnie dzięki absolwentom ASP "Kraków zyskał wybitne realizacje artystyczne, architektoniczne i konserwatorskie".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Akademia Sztuk Pięknych zainaugurowała nowy rok akademicki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA