PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Akademia Morska zmieni się w politechnikę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uczelnia powstanie na bazie istniejącej Akademii Morskiej w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.

  • Autor: PAP/JP
  • 15 kwi 2022 10:34
Akademia Morska zmieni się w politechnikę
Budynek Akademii Morskiej na Wałach Chrobrego w Szczecinie (fot. Kapitel/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)
REKLAMA

Ustawa dotyczy utworzenia 1 września 2022 r. Politechniki Morskiej w Szczecinie na bazie istniejącej Akademii Morskiej w Szczecinie. Jej projekt złożyła do Sejmu grupa posłów PiS, KO, Lewicy i PSL.

"Utworzenie Politechniki na bazie Akademii podkreśli techniczny profil działalności naukowej i dydaktycznej przejawiający się w prowadzeniu kształcenia przede wszystkim na studiach kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera lub magistra inżyniera oraz prowadzeniu działalności naukowej w przeważającej mierze dyscyplinach należących do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych" - uzasadniali autorzy ustawy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Taka zmiana ma się także przyczynić do pozytywnego odbioru uczelni w regionie i zwiększyć jej rozpoznawalność w otoczeniu społeczno-gospodarczym.

Zgodnie z ustawą mienie Akademii stanie się mieniem Politechniki, nowo powołana Politechnika przejmie też wszelkie prawa i obowiązki Akademii w myśl mechanizmu sukcesji generalnej.

Utworzona Politechnika będzie musiała dostosować się do wymogów określonych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc uzyskać kategorię naukową co najmniej B plus w co najmniej dwóch dyscyplinach naukowych w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych.

Zgodnie z ustawą pierwszym rektorem Politechniki będzie obecny rektor Akademii i będzie kontynuował swoją kadencję rozpoczętą 1 września.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Akademia Morska zmieni się w politechnikę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Mikołaj 2022-04-15 15:14:25

    A potem częścią Akademii Marynarski Wojennej

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA