Naszym marzeniem jest rozbudowanie uczelni, aby móc uzyskać status uniwersytetu morskiego – powiedział rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka.

"Aby móc uzyskać status uniwersytetu musimy rozwinąć się w zakresie naukowym i dydaktycznym. Mamy realne szanse, aby w najbliższym czasie uzyskać kolejne prawa nadawania stopni naukowych: doktora habilitowanego na Wydziale Mechanicznym i doktora na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu" - zapowiedział w rozmowie z PAP rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka.
Rektor powiedział, że Akademia Morska planuje rozbudowę swojej infrastruktury poprzez stworzenie Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie. "W budynku znajdować się będzie 11 wysokospecjalistycznych laboratoriów, które konsolidować będą różne dziedziny badawcze z zakresu gospodarki morskiej, m.in. inżynierię ruchu morskiego, systemy pozycjonowania w toni wodnej i dnie akwenu, manewrowanie statkiem czy nawigację satelitarną" - wyjaśnił.
Prof. Ślączka dodał, że w centrum znajdować się będą modele redukcyjne czyli miniatury statków, które umożliwią realizację badań w zakresie automatyzacji nawigacji oraz poprawy bezpieczeństwa eksploatacji statku. "Na tych modelach będziemy przeprowadzać badania dotyczące eksploatacji autonomicznej statku" - zaznaczył.
Inwestycja jest obecnie na etapie przygotowania studium wykonalności, po recenzjach eksperckich. Rektor liczy, że Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających zostanie otwarte dla studentów i naukowców za 3 lata. Budowa obiektu będzie realizowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
W planach uczelni jest także przeniesienie całego Wydziału Mechanicznego do kompleksu budynków przy ul. Willowej w Szczecinie.
"Naszą rolą jest również wspieranie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Kształcimy kadrę i prowadzimy badania potrzebne każdej nowej działalności w zakresie gospodarki morskiej. Obecnie wspólnie pracujemy nad rozwojem uczelni w kierunku żeglugi śródlądowej tak, by kształcić kadrę eksploatacyjną i techniczną odpowiedzialną za utrzymanie drogi wodnej i eksploatację jednostek śródlądowych" - powiedział rektor Akademii Morskiej.

KOMENTARZE (0)