×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Akademia Morska stara się o status uniwersytetu

  • Autor: aw/PAP
  • 29 maj 2017 10:10

Naszym marzeniem jest rozbudowanie uczelni, aby móc uzyskać status uniwersytetu morskiego – powiedział rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka.

Akademia Morska stara się o status uniwersytetu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

"Aby móc uzyskać status uniwersytetu musimy rozwinąć się w zakresie naukowym i dydaktycznym. Mamy realne szanse, aby w najbliższym czasie uzyskać kolejne prawa nadawania stopni naukowych: doktora habilitowanego na Wydziale Mechanicznym i doktora na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu" - zapowiedział w rozmowie z PAP rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka.

Rektor powiedział, że Akademia Morska planuje rozbudowę swojej infrastruktury poprzez stworzenie Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie. "W budynku znajdować się będzie 11 wysokospecjalistycznych laboratoriów, które konsolidować będą różne dziedziny badawcze z zakresu gospodarki morskiej, m.in. inżynierię ruchu morskiego, systemy pozycjonowania w toni wodnej i dnie akwenu, manewrowanie statkiem czy nawigację satelitarną" - wyjaśnił.

Prof. Ślączka dodał, że w centrum znajdować się będą modele redukcyjne czyli miniatury statków, które umożliwią realizację badań w zakresie automatyzacji nawigacji oraz poprawy bezpieczeństwa eksploatacji statku. "Na tych modelach będziemy przeprowadzać badania dotyczące eksploatacji autonomicznej statku" - zaznaczył.

Inwestycja jest obecnie na etapie przygotowania studium wykonalności, po recenzjach eksperckich. Rektor liczy, że Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających zostanie otwarte dla studentów i naukowców za 3 lata. Budowa obiektu będzie realizowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

W planach uczelni jest także przeniesienie całego Wydziału Mechanicznego do kompleksu budynków przy ul. Willowej w Szczecinie.

"Naszą rolą jest również wspieranie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Kształcimy kadrę i prowadzimy badania potrzebne każdej nowej działalności w zakresie gospodarki morskiej. Obecnie wspólnie pracujemy nad rozwojem uczelni w kierunku żeglugi śródlądowej tak, by kształcić kadrę eksploatacyjną i techniczną odpowiedzialną za utrzymanie drogi wodnej i eksploatację jednostek śródlądowych" - powiedział rektor Akademii Morskiej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Akademia Morska stara się o status uniwersytetu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA