PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Akademia Menedżera PERN: Możemy powiedzieć, że było warto

  • Autor: AT
  • 8 lis 2019 14:20

36 pracowników PERN ukończyło Akademię Menedżera - program rozwojowy PERN podnoszący kompetencje menedżerskie i projektowe. Program jest odpowiedzią PERN na potrzeby rozwojowe pracowników. Ma formę rocznych studiów podyplomowych.

Akademia Menedżera PERN: Możemy powiedzieć, że było warto
Adobe Stock
REKLAMA
  • Akademia Menedżera to program rozwojowy PERN podnoszący kompetencje menedżerskie i projektowe.
  • Program miał za zadanie przygotować grupę osób, która będzie wyposażona w wartościowe dla spółki kompetencje menedżerskie, takie jak: umiejętności przywódcze i decyzyjne, zdolność budowania potencjału zespołu, wiedza dotycząca najnowszych metod i narzędzi z zakresu zarządzania.
  • Grupą docelową, do której kierowana była Akademia Menedżera, byli koordynatorzy i kierownicy, którzy chcieli się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje, angażując się w przygotowane specjalnie dla nich działania rozwojowe.

Akademia Menedżera to program rozwojowy PERN podnoszący kompetencje menedżerskie i projektowe. Miał on formę rocznych studiów podyplomowych. Był prowadzony przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jego celem było przygotowanie tzw. menedżerów jutra, czyli kreatywnych i innowacyjnych osób, które posiadają odpowiednie kompetencje i są gotowe do zarządzania zespołami, jak i pracy w zespołach.

Program był odpowiedzią spółki na potrzeby rozwojowe pracowników. Miał za zadanie przygotować grupę osób, która będzie wyposażona w wartościowe dla spółki kompetencje menedżerskie, takie jak: umiejętności przywódcze i decyzyjne, zdolność budowania potencjału zespołu, wiedza dotycząca najnowszych metod i narzędzi z zakresu zarządzania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Korzyści dla uczestników programu

Dzięki szerokiemu zakresowi tematycznemu program rozwojowy Akademia Menedżera umożliwiła uzupełnienie luk kompetencyjnych w obszarze wiedzy funkcjonalnej, czyli zarządzania projektami i finansami, jak i umiejętności menedżerskich. Oprócz tego program miał charakter integracyjny dla uczestników z dwóch segmentów: ropy i paliw. Zmotywował menedżerów i usprawnił komunikację między pracownikami.

Program był dopasowany do oczekiwań i potrzeb PERN. Jego uczestnicy poznali najnowsze narzędzia i metody zarządcze, a po skończeniu otrzymali prestiżowe świadectwo. To wartość dodana dla każdego pracownika, który dba o swój rozwój.

Rekrutacja do programu

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Akademia Menedżera PERN: Możemy powiedzieć, że było warto

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA