1 marca startuje bezpłatny serwis e-learningowy dla przedsiębiorców, stworzony przez zespół Przemysłu Przyszłości. Menedżerowie znajdą szkolenia oraz publikacje dotyczące m.in. sztucznej inteligencji i komunikacji w nowoczesnej fabryce.

1 marca 2021 r. zacznie działać nowy serwis internetowy stworzony przez zespół Platformy Przemysłu Przyszłości, organizacji skupiającej się na rozwoju przemysłu 4.0 w Polsce. Usługa będzie darmowa i dostępna dla wszystkich zainteresowanych poszerzaniem kompetencji w zakresie transformacji cyfrowej.
Platforma e-learningowa na początek zaoferuje zestaw 4 szkoleń, w tym moduł wprowadzający w zagadnienia nowoczesnego przemysłu. Jako pierwsze udostępnione zostaną także specjalistyczne kursy z zakresu cyberbezpieczeństwa, AI oraz komunikacji w fabryce przyszłości. Twórcy serwisu zapowiadają do końca roku uruchomienie łącznie 10 szkoleń, m.in. z obszarów nowych modeli biznesowych i robotyzacji przemysłu.
Czytaj też: Automatyzacja i robotyzacja niezbędna. Nie oznacza wypierania ludzi z miejsc pracy
- E-learning Przemysłu Przyszłości to sieciowa przestrzeń edukacyjna, która nieodpłatnie daje przedsiębiorcom i ich pracownikom możliwość poszerzania wiedzy w zakresie przemysłu 4.0. O tym jak ważny jest wirtualny transfer wiedzy przekonaliśmy się wszyscy w czasie pandemii COVID-19 - zaznacza Aleksandra Ścibich-Kopiec, prezes Platformy Przemysłu Przyszłości.
Potrzebne nowe kompetencje
Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów przepytała zarządzających polskimi firmami, jak oceniają różne aspekty przygotowania ich firm do wdrożenia rozwiązań Przemysłu 4.0. GFKM szukała odpowiedzi na pytanie, jak menedżerowie oceniają poziom gotowości swojej firmy do wdrożenia nowych rozwiązań. Pytano o gotowość pod kątem technologii, przywództwa, działalności operacyjnej, strategii, finansów, kultury organizacyjnej i kompetencji pracowników.
Ankietowani, w skali od 1 do 5, najwyżej ocenili wymiar technologiczny (3,43) i przywództwa (3,30). Najsłabiej wypadły kultura organizacyjna (3,08) i kompetencje pracowników (3,03).
Słaba ocena kompetencji pracowników została potwierdzona w odpowiedziach na pytanie dotyczące tego, co przysparza firmom największych trudności we wdrażaniu rozwiązań Przemysłu 4.0. Brak odpowiednio wykwalifikowanych kadr wskazało 35,1 proc. badanych.


Słowa kluczowe
- Aleksandra Ścibich-Kopiec
- Platforma Przemysłu Przyszłości
- przemysł 4.0
- e-learning
- sztuczna inteligencja
- cyberbezpieczeństwo
KOMENTARZE (0)