Absolwenci są zgodni: szkoły i uczelnie nie potrafią dobrze przygotować do pracy

Czym kierują się młodzi wybierając uczelnie - perspektywą znalezienia pracy, swoimi zainteresowaniami czy renomą? I czy po odbiorze dyplomu są zadowoleni? Wszystkiego dowiecie się z raportu "(Nie)świadome wybory zawodowe" PwC.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Absolwenci są zgodni: szkoły i uczelnie nie potrafią dobrze przygotować do pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 cze 2014 11:52


Aż 62 proc. uczniów szkół średnich deklaruje, że ma już sprecyzowane plany zawodowe. Blisko 1/3 z nich decyzję o dalszej karierze podjęła w trakcie nauki w szkole średniej, a 27 proc. wskazuje na wcześniejszy etap swojej edukacji. Przy wyborze studiów ważniejsza od renomy uczelni jest dla nich perspektywa znalezienia pracy, stawiają też na swoje pasje.

Z kolei, w przypadku studentów tylko 17 proc. twierdzi, że nie ma jeszcze planów zawodowych. Po ukończeniu studiów pewność ta zanika. Odsetek niezdecydowanych wśród absolwentów jest wyższy i wynosi 25 proc.

Najważniejszym czynnikami decydującymi o wyborze studiów dla wszystkich grup respondentów okazały się ambicje i pasje (uczniowie szkół średnich 58 proc., studenci 61 proc., absolwenci 56 proc.). Na drugim miejscu uplasowała się perspektywa znalezienia pracy po studiach, jednak ten czynnik największe znaczenie ma dla najmłodszych badanych, wskazało na niego 55 proc. uczniów szkół średnich.

Dla studentów (42 proc.) i absolwentów (32 proc.) jest on co prawda także drugim co do ważności aspektem, ale jego waga zdecydowania spada wraz z wiekiem. Dopiero na trzeciej pozycji znalazła się renoma uczelni, którą nisko ocenili uczniowie szkół średnich (17 proc. wskazań). To kryterium jest najważniejsze dla samych studentów (34 proc.), ale już po zakończeniu studiów jego wartość maleje (absolwenci 31 proc.).

Jak pokazuje raport PwC, wraz z wiekiem rośnie niezadowolenie z poziomu edukacji - ponad połowa absolwentów ma poczucie, że szkoła czy uczelnia nie przygotowała ich odpowiednio do pracy obecnie coraz wcześniej zderzają się z rynkiem pracy.

52 proc. absolwentów wskazało, że uczelnia, w której studiowali nie przygotowała ich do pracy. Studenci są mniej srodzy w ocenie (ponad 30 proc.), ale także potwierdzają, że szkoły wyższe nie przygotowują dostatecznie dobrze do starcia z rynkiem pracy. Choć opinie uczniów liceów i techników były bardziej optymistyczne, około 30 proc. zadeklarowało, że szkoła czy uczelnia może odpowiednio przygotować ich do zawodu, to także tutaj odsetek pesymistów był znaczny (28 proc.). Ponad 40 proc. wskazało na brak przygotowania zawodowego w ramach nauki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.