Absolwenci kierunków zamawianych łatwiej znajdują pracę

Od października maturzyści mogą zacząć studia na ponad 20 kierunkach zamawianych na 11 uczelniach w Polsce. Prawie 82 proc. absolwentów kierunków zamawianych już znalazło pracę - mówiła w poniedziałek szefowa resortu nauki Barbara Kudrycka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Absolwenci kierunków zamawianych łatwiej znajdują pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 cze 2013 16:28


"Nieprawdą jest, że kierunki zamawiane produkują bezrobotnych i nieprawdą jest, że w tym roku uczelnie nie będą przyjmowały maturzystów na kierunki zamawiane" - powiedziała minister Barbara Kudrycka w poniedziałek na konferencji prasowej.

Na nie do końca korzystną sytuację absolwentów kierunków zamawianych zwrócili uwagę autorzy przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński raportu "Bilans Kapitału Ludzkiego 2012". "Wśród kierunków strategicznych można odnaleźć i te, po których absolwenci mają podobne, a nawet większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia niż po wybranych kierunkach masowych" - zaznaczono w raporcie. Do takich kierunków należy np. ochrona środowiska, po której - jak podano w raporcie - bezrobotnych jest 8,9 proc. absolwentów z ostatnich 10 lat, inżynieria środowiska (9,3 proc.) czy chemia (10,3 proc.).

Jak zaznaczyła Barbara Kudrycka, kierunki zamawiane prowadzone są tylko na wybranych uczelniach i są realizowane w inny sposób niż na pozostałych uczelniach. Szkoły wyższe prowadzące kierunki zamawiane przygotowują nowe programy kształcenia, w których np. większy nacisk kładzie się na lepsze przygotowanie praktyczne studentów, prowadzi się zajęcia uzupełniające. Według niej niewłaściwe jest więc porównywanie wszystkich kierunków o danej nazwie w analizie skuteczności kierunków zamawianych.

Poza tym przedstawiciele resortu nauki przypomnieli, że program kierunków zamawianych ruszył w 2008 r., na rynek pracy trafiła dopiero niewielka grupa pierwszych absolwentów; 82 proc. tych osób znalazło już zatrudnienie, podczas gdy szansa na znalezienie pracy po pozostałych kierunkach studiów utrzymuje się na średnim poziomie 75,4 proc.

Kudrycka zaznaczyła, że od października 2013 r. maturzyści mają szansę, by rozpocząć studia na 22 kierunkach na 11 polskich uczelniach. Studenci mogą uzyskać stypendium wynoszące 1000 zł. "Jeśli chodzi o liczbę kierunków - 22 - może jest ich nieco mniej, ale mam nadzieję, że będą dobrze realizowane przez uczelnie" - powiedziała PAP prof. Kudrycka.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.