PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

9 nowych zawodów w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

  • Autor: PAP
  • 23 lis 2022 14:30

Wprowadzenie dziewięciu nowych zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego zakłada skierowany do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie szkolnictwa branżowego.

9 nowych zawodów w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
Nowe zawody to m.in. operator maszyn i urządzeń gospodarki odpadami, technik gospodarki odpadami oraz pracownik pomocniczy operatora maszyn i urządzeń gospodarki odpadami (fot. PAP / Jakub Kaczmarczyk)
REKLAMA
  • Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.
  • Wśród nowych zawodów mają się znaleźć: operator maszyn i urządzeń gospodarki odpadami, technik gospodarki odpadami oraz pracownik pomocniczy operatora maszyn i urządzeń gospodarki odpadami.
  • Także: animator rynku książki, administrator produkcji filmowej i telewizyjnej i technik animacji filmowej.
  • Oraz: technik aranżacji wnętrz, operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego i technik przemysłu drzewnego.

O wprowadzenie nowych zawodów do MEiN wystąpili: minister właściwy do spraw klimatu, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa i minister właściwy do spraw gospodarki.

Czytaj także: Uchodźcy w Polsce mogliby częściej podejmować pracę, potrzeba jednak zmian

Minister właściwy do spraw klimatu wystąpił o zmianę nazwy "branża chemiczna" na "branża chemiczna i ochrony środowiska" i wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego trzech nowych zawodów przyporządkowanych do tej branży. Są to: operator maszyn i urządzeń gospodarki odpadami, technik gospodarki odpadami oraz pracownik pomocniczy operatora maszyn i urządzeń gospodarki odpadami.

Kształcenie w zawodzie operator maszyn i urządzeń gospodarki odpadami będzie realizowane w branżowej szkole I stopnia. Zawód ten będzie stanowił również podbudowę do kształcenia w zawodzie technik gospodarki odpadami.

Kształcenie w zawodzie technik gospodarki odpadami będzie realizowane w technikum i w branżowej szkole II stopnia (na podbudowie zawodu operator maszyn i urządzeń gospodarki odpadami).

Kształcenie w zawodzie pracownik pomocniczy operatora maszyn i urządzeń gospodarki odpadami realizowane będzie w branżowej szkole I stopnia. W zawodzie tym będą mogły kształcić się wyłącznie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.

Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego wystąpił o zmianę nazwy "branża poligraficzna" na "branża poligraficzno-księgarska" i przeniesienie zawodu technik księgarstwa z "branży handlowej" do "branży poligraficzno-księgarskiej".

Wystąpił też o wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego trzech nowych zawodów: w branży poligraficzno-księgarskiej - zawodu animator rynku książki, w branży audiowizualnej zawodów administrator produkcji filmowej i telewizyjnej i technik animacji filmowej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 9 nowych zawodów w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA