-
- •28 sty 2022 13:54
Nie wystarczy wybrać prestiżową uczelnię i modny kierunek studiów, by mieć pewność, że po studiach od razu znajdzie się pracę. Są jednak kierunki, po których studenci mogą by spokojni o swoją przyszłość. Oto 8 kierunków studiów - według systemu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) - po których najszybciej znajdziesz pracę.

- Największą szanse na błyskawiczne znalezienie pracy - nieraz już w trakcie nauki - mają studenci informatyki. Oni od lat są rozchwytywani na rynku pracy. Pandemia tylko zwiększyła zapotrzebowanie na nich.
- Kto jeszcze może liczyć na pracę niemal od ręki? Dobre perspektywy daje ukończenie logistyki, budownictwa, mechaniki i budowy maszyn czy energetyki.
- ELA to system, który bada losy absolwentów szkół wyższych przez pięć lat od ukończenia przez nich studiów. Zbiera informacje m.in. o tym, jak szybko po zakończeniu studiów młodzi ludzi dostali pracę.
Dobrze wybrany kierunek studiów to duży plus na starcie kariery. Po ukończeniu go nie będziemy skazani na czasochłonne i stresujące poszukiwanie pracy oraz pensję oscylującą w granicach wynagrodzenia minimalnego, co wcale nie jest rzadkie, jeśli chodzi o pierwsze doświadczenia na drodze zawodowej. Jakie kierunki studiów wybrać, by mieć pewność, że pracę znajdziemy niemal od ręki?
1. Informatyka
Kierunek ten od wielu lat znajduje się na czele najbardziej opłacalnych. Osoby, które go wybiorą, nie muszą czekać na ukończenie studiów, by znaleźć pracę, bardzo często podejmują ją już w trakcie nauki. Rozwój technologiczny, jakiego jesteśmy świadkami, tylko zwiększył zapotrzebowanie na pracowników z tego sektora, więc ich perspektywy zawodowe są lepsze.
2. Logistyka
Pandemia wpłynęła na rozwój usług e-commerce, co przełożyło się na ogromne zainteresowanie pracowniami z branży logistycznej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Polska jest coraz częściej wybierana jako miejsce lokalizacji inwestycji magazynowych przez wiele firm. Nowe magazyny budują Amazon czy Allegro. Jak wynika z danych ELA, studenci tych kierunków pracę na etacie otrzymują zaraz po studiach.
3. Mechanika i budowa maszyn
Kierunki techniczne uchodzą za jedne z najbardziej przyszłościowych. Dane z ELA tylko to potwierdzają. Absolwenci tego kierunku mają szansę zostać konstruktorem-mechanikiem, technologiem programistą maszyn lub ich operatorem. Pracę znajdują nie tylko w firmach produkujących maszyny, ale także w firmach konsultingowych.
4. Architektura
To jeden z najpopularniejszych kierunków studiów od lat, jednak w ostatnich latach przeszedł spore zmiany. Bowiem budowa domu, bloku czy mostów polega dziś na stosowaniu wielu nowości technologicznych. Bez większych problemów pracę znajdą studenci architektury, którzy zapoznają się również z nowinkami związanymi z systemami sterowania inteligentnymi budynkami.
5. Budownictwo


Słowa kluczowe
- studia
- wynagrodzenia
- studenci
- energetyka
- metalurgia
- architektura
- automatyka
- robotyka
- programiści
- Programowanie
- IT
- budownictwo
- logistyka
- uczelnie wyższe
- edukacja
- rekrutacja
KOMENTARZE (15)