×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

8 kierunków studiów, po których pracę dostaniesz od ręki

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 28 sty 2022 13:54

Nie wystarczy wybrać prestiżową uczelnię i modny kierunek studiów, by mieć pewność, że po studiach od razu znajdzie się pracę. Są jednak kierunki, po których studenci mogą by spokojni o swoją przyszłość. Oto 8 kierunków studiów - według systemu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) - po których najszybciej znajdziesz pracę.

8 kierunków studiów, po których pracę dostaniesz od ręki
Dobrze wybrany kierunek studiów to duży plus na starcie kariery (fot. unsplash.com/Annie Spratt)
REKLAMA
 • Największą szanse na błyskawiczne znalezienie pracy - nieraz już w trakcie nauki - mają studenci informatyki. Oni od lat są rozchwytywani na rynku pracy. Pandemia tylko zwiększyła zapotrzebowanie na nich. 
 • Kto jeszcze może liczyć na pracę niemal od ręki? Dobre perspektywy daje ukończenie logistyki, budownictwa, mechaniki i budowy maszyn czy energetyki.
 • ELA to system, który bada losy absolwentów szkół wyższych przez pięć lat od ukończenia przez nich studiów. Zbiera informacje m.in. o tym, jak szybko po zakończeniu studiów młodzi ludzi dostali pracę.

Dobrze wybrany kierunek studiów to duży plus na starcie kariery. Po ukończeniu go nie będziemy skazani na czasochłonne i stresujące poszukiwanie pracy oraz pensję oscylującą w granicach wynagrodzenia minimalnego, co wcale nie jest rzadkie, jeśli chodzi o pierwsze doświadczenia na drodze zawodowej. Jakie kierunki studiów wybrać, by mieć pewność, że pracę znajdziemy niemal od ręki?

1. Informatyka

Kierunek ten od wielu lat znajduje się na czele najbardziej opłacalnych. Osoby, które go wybiorą, nie muszą czekać na ukończenie studiów, by znaleźć pracę, bardzo często podejmują ją już w trakcie nauki. Rozwój technologiczny, jakiego jesteśmy świadkami, tylko zwiększył zapotrzebowanie na pracowników z tego sektora, więc ich perspektywy zawodowe są lepsze.

2. Logistyka

Pandemia wpłynęła na rozwój usług e-commerce, co przełożyło się na ogromne zainteresowanie pracowniami z branży logistycznej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Polska jest coraz częściej wybierana jako miejsce lokalizacji inwestycji magazynowych przez wiele firm. Nowe magazyny budują Amazon czy Allegro. Jak wynika z danych ELA, studenci tych kierunków pracę na etacie otrzymują zaraz po studiach.

3. Mechanika i budowa maszyn

Kierunki techniczne uchodzą za jedne z najbardziej przyszłościowych. Dane z ELA tylko to potwierdzają. Absolwenci tego kierunku mają szansę zostać konstruktorem-mechanikiem, technologiem programistą maszyn lub ich operatorem. Pracę znajdują nie tylko w firmach produkujących maszyny, ale także w firmach konsultingowych.

4. Architektura

To jeden z najpopularniejszych kierunków studiów od lat, jednak w ostatnich latach przeszedł spore zmiany. Bowiem budowa domu, bloku czy mostów polega dziś na stosowaniu wielu nowości technologicznych. Bez większych problemów pracę znajdą studenci architektury, którzy zapoznają się również z nowinkami związanymi z systemami sterowania inteligentnymi budynkami. 

5. Budownictwo

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: 8 kierunków studiów, po których pracę dostaniesz od ręki
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • OstatniGasiŚwiatło 2022-01-30 18:14:17

  A mądrych ludzi, myślących krytycznie i samodzielnie, zdolnych do podejmowania merytorycznych, a nie partyjniackich decyzji - nie potrzebujecie? Daleko zajedziecie. Mędrcy....

 • Beata 2022-01-29 12:35:03

  Pielęgniarstwo?

 • Inf 2022-01-29 10:49:32

  Zwykłe kłamstwo. Nie ma czegoś takiego jak praca od ręki. Będąc na informatyce trzeba się uczyć konkretnych rzeczy poza studiami, żeby przejść jakąkolwiek rozmowę kwalifikacyjną. Dodatkowo dużo zależy od lokalizacji - nie każdy mieszka w dużym mieście gdzie jest łatwiej. Kolejny wymysł nie mający związku z rzeczywistością.

  • Pax 2022-01-29 15:47:41

   Myślę, że skończenie studiów informatycznych wystarczy żeby dostać pracę. W dzisiejszych czasach nawet w małych miastach są lokalne firmy zajmujące się np. internetem. Myślę więc, że bez problemu można zostać tam pracownikiem supportu, bo do takiej pracy raczej nie ma wielu chętnych. Na pierwszym roku studiów już spokojnie można dostać taką pracę.

   • K 2022-01-29 21:42:24

    Nie nie wystarczy. Obecnie zeby dostać się na staz trxeba wiedzieć praktycznie tyle samo co junior. A juz najlepiej być osoba która ma doświadczenie komercyjne albo przynajmniej jakieś projekty Uniwersyteckie. Plus zeby przejść rozmowe kwalifikacyjna trzeba znać zagadnienia z różnych działów nie tylko ze swojej specjalizacji

   • Pax 2022-01-29 23:52:26

    @K, projekty z czego, z odbierania telefonu? XD

 • Kamil 2022-01-29 09:13:36

  Po pielęgniarstwie też się bez najmniejszego problemu dostanie pracę 😏

 • Nikola 2022-01-29 06:30:28

  Czyli w znacznej większości polibuda. Miałam nadzieję, za lista jest zrobiona dla wszystkich 👎🏻

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA