PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

7800 zł za każdego maturzystę przyjętego na studia. Płacą tylko za najlepszych

  • Autor: aw/pap
  • 28 kwi 2017 13:37

Uczelnia może sama decydować, jak wyda taką dotację i jaką będzie miała strategię przyciągania talentów.

7800 zł za każdego maturzystę przyjętego na studia. Płacą tylko za najlepszych
Pieniądze z tej dotacji będą teraz rozdzielone przez resort nauki i powinny trafić do uczelni w maju (fot.pixabay)
REKLAMA

• Uczelnie, które w ostatniej rekrutacji przyjęły na studia najlepszych maturzystów, otrzymają od resortu nauki dodatkowe środki - w sumie 82 mln zł.

• Największą liczbą maturzystów, którzy uzyskali najlepsze wyniki jednocześnie z kilku przedmiotów mogą się pochwalić w tym roku Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Warszawski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

• - Chcemy pobudzić myślenie projakościowe - zapowiedziała wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Teresa Czerwińska.

 

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiono mechanizmy nowej dotacji projakościowej - obowiązuje ona od tego roku. Na takie dodatkowe środki mogą liczyć uczelnie publiczne, które przyjęły w tym roku akademickim prawie 8600 najlepszych maturzystów. Pieniądze z tej dotacji będą teraz rozdzielone przez resort nauki i powinny trafić do uczelni w maju.

Ministerstwo za najlepszego maturzystę uważa osobę, która w roku rozpoczęcia studiów licencjackich lub jednolitych magisterskich z części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym otrzymała 100 proc. punktów (również olimpijczycy) lub też znalazła się w 3 proc. najlepszych osób (ale i uzyskała co najmniej 85 proc. punktów).

"Mamy te dwa kryteria, gdyby się okazało, że pula tych osób ze 100-procentowym wynikiem była zbyt szczupła" - wyjaśniła wiceminister.

Za każdą najlepiej zdaną maturę z jednego przedmiotu ministerstwo chce wypłacić 7800 zł uczelni, która przyjęła daną osobę na studia. Jeśli przyszłemu studentowi powiodło się np. w trzech przedmiotach, uczelnia dostanie za taką osobę trzy razy więcej pieniędzy.

Ja podał resort nauki, największą liczbą maturzystów, którzy uzyskali najlepsze wyniki jednocześnie z kilku przedmiotów mogą się pochwalić w tym roku Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Warszawski.

"Chcielibyśmy pobudzić myślenie projakościowe na uczelniach w kierunku pozyskania najlepszych, najbardziej zdolnych, najbardziej wybitnych młodych ludzi" - zadeklarowała wiceminister. Dodała, że są różne sposoby przyciągania najlepszych - można np. kreować im indywidualne programy studiów, przygotowywać dla nich dodatkowe stypendia czy przydzielać opiekuna naukowego już od pierwszego roku, bądź dofinansowywać wyjazdy na konferencje.

"Możliwości jest mnóstwo" - oceniła wiceminister. I zwróciła uwagę, że uczelnia może sama decydować, jak wyda taką dotację i jaką będzie miała strategię przyciągania talentów.

Minister zaznaczyła, że program będzie kontynuowany w przyszłych latach. MNiSW chce, aby wtedy środki były jeszcze większe.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 7800 zł za każdego maturzystę przyjętego na studia. Płacą tylko za najlepszych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA