7,5 mln zł z RPO na rozwój szkolnictwa zawodowego w Zabrzu

• Dofinansowanie na rozwój szkolnictwa zawodowego w wysokości 7,5 mln zł otrzymało właśnie miasto Zabrze.
• W ramach dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Śląskiego ponad tysiąc uczniów skorzysta ze specjalistycznych kursów i staży, mających pomóc im wejść na rynek pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

7,5 mln zł z RPO na rozwój szkolnictwa zawodowego w Zabrzu

PODZIEL SIĘ


Autor: bad/PAP

19 sie 2016 17:49


Projekt "Nasza jakość - Twoja szansa - kompleksowy program rozwoju szkolnictwa zawodowego" ma się rozpocząć we wrześniu i potrwa do września 2019 r. Realizowany będzie w 16 zabrzańskich szkołach zawodowych i jednej placówce kształcenia zawodowego. W różnych formach doradztwa edukacyjno-zawodowego weźmie udział blisko 1,2 tys. uczniów - poinformował w piątek zabrzański magistrat.

Celem programu jest zwiększenie szans na rynku pracy uczniów zabrzańskich szkół prowadzących kształcenie zawodowe. "Projekt pomoże uczniom zasadniczych szkół zawodowych i techników zdobyć dodatkowe kwalifikacje i certyfikaty. W czasie przygotowywania wniosku (do projektu - PAP) uczniowie deklarowali swoje potrzeby. Niedługo każdy z nich będzie mógł uczestniczyć w wybranym przez siebie, certyfikowanym kursie, który pozwoli mu - na pewno spokojniej i łatwiej - wejść na rynek pracy" - powiedziała PAP zastępczyni naczelnika Wydziału Oświaty zabrzańskiego magistratu Ewa Wolnica.

Wyjaśniła, że "bardzo szeroki wachlarz" tych kursów obejmie m.in. kursy spawalnicze, na operatorów wózków widłowych, a także te z branży gastronomicznej, hotelarskiej, budowlanej czy samochodowej.

Blisko 600 uczniów skorzysta też z praktyk i staży u pracodawców. Co ważne - wskazała Wolnica - projekt zapewnia środki finansowe dla opiekuna stażu. "W związku z czym staż może być pełniej realizowany - zapewnia, że ktoś zostanie oddelegowany do opieki nad stażystami" - dodała.

Dofinansowanie ma ponadto pokryć koszty doskonalenia umiejętności i kompetencji zawodowych ponad stu nauczycieli kształcenia zawodowego, instruktorów praktycznej nauki zawodu, a także koszty wdrażania "nowych innowacyjnych" form kształcenia (m.in. poprzez wykorzystanie multimediów) oraz doposażenia pracowni zawodowych i dostosowania ich do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wolnica przypomniała, że to nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie, w którym uczestniczy Zabrze. Niedawno miasto wzięło udział w organizowanym w woj. śląskim projekcie "Mam zawód - mam pracę w regionie". Wówczas dużą popularnością - wskazała - cieszyły się m.in. kursy prawa jazdy i spawalnicze.

Obecnie - jak podała Wolnica - w zabrzańskich technikach uczy się ok. 1,8 tys., a w zasadniczych szkołach zawodowych - ponad 600.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.