40 mln zł dla młodych naukowców na badania dla gospodarki

36 młodych naukowców dostanie ponad 40 mln zł na prowadzenie badań, których wyniki mają być wdrożone do polskiej gospodarki. Wyniki konkursu ogłosiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Najwyżej oceniono pracę, która ma pomóc w walce z rakiem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

40 mln zł dla młodych naukowców na badania dla gospodarki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

31 lip 2014 8:20


"Wspieramy młodych naukowców z genialnymi pomysłami, z dużym potencjałem osobistym, charakterologicznym na odniesienie sukcesu i zrobienie przełomowych rzeczy przez program, który nazwaliśmy Lider" - powiedział PAP wiceszef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Leszek Grabarczyk.

NCBIR oferuje uzyskanie grantu o wartości do 1,2 mln zł osobom, które rozpoczynają karierę naukową lub są naukowcami, np. w trakcie robienia doktoratu, albo krótko po jego zrobieniu.

Program Lider ma na celu wspieranie rozwoju najlepszych młodych naukowców. Jednocześnie, poprzez realizację badań o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym, stymuluje współpracę naukowców z przedsiębiorcami. Zachęca też do swoistych transferów wewnątrz sektora nauki oraz pomiędzy nauką i przemysłem. Dzięki udziałowi w programie młodzi, obiecujący naukowcy zwiększają swoje szanse na odniesienie sukcesu już na początku kariery naukowej.

"Dajemy im szansę, żeby po raz pierwszy w swoim życiu zawodowym byli liderami projektu, czyli kierowali i procesem badawczym, i odpowiadali za całą sferę zarządczą" - zaznaczył Grabarczyk. Chodzi o to, żeby młodzi badacze nabyli doświadczenia nie tylko związane z ich pracami naukowymi, ale też dające im możliwości wykorzystywania ich w biznesie.

"Poprzez umożliwienie im kierowania takim dużym, jak na polskie warunki przedsięwzięciem badawczym, chcemy spowodować, że otrzaskają się w takim doświadczeniu zarządczym, a nie tylko i wyłącznie samych badaniach" - zwrócił uwagę Grabarczyk.

To już piąta edycja programu, w której dofinansowanie otrzymało 36 z grona 240 ubiegających się o nie młodych naukowców. Wraz ze szczęśliwcami z poprzednich edycji łącznie korzysta z niego 178 badaczy. Całkowita wartość realizowanych przez nich projektów to ponad 184 mln zł. Droga do otrzymania grantu nie jest jednak prosta. Poza złożeniem dokumentacji, w której opisany jest pomysł na nowe przedsięwzięcie badawcze, ci, którzy przejdą preselekcję muszą jeszcze przekonać komisję konkursową do swoich pomysłów.

Aż ośmioro liderów V edycji pochodzi z dwóch poznańskich uczelni: sześcioro z Politechniki Poznańskiej i dwóch z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Trzema liderami w tej edycji może pochwalić się z kolei Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.