Do 2027 roku pojawią się 4 miliony dobrze płatnych stanowisk - wynika z raportu firmy IDC na zlecenie Cisco ,,20 Most Significant IT Roles You Should Consider”. By mieć szansę na nie aplikować nie muszą ukończyć prestiżowego uniwersytetu. Firmy, bardziej niż dyplom uczelni, cenią sobie wiedzę i doświadczenie.
- Zapotrzebowanie na specjalistów z szeroko rozumianego IT rośnie od wielu lat. Najnowsze dane mówią, że do 2027 roku pojawią się 4 miliony nowych miejsc pracy.
- Mimo to z roku na rok liczba studentów kierunków informatycznych spada – jak podaje GUS od 2006 do 2017 roku zmniejszyła się o ponad 25 tysięcy.
- To nie oznacza, że młodzi ludzie nie kształcą się w tym kierunku. Bo czy trzeba studiować, by programować?
Branża IT potrzebuje specjalistów. Jak wynika z raportu ,,20 Most Significant IT Roles You Should Consider” firmy i organizacje szukają i będą szukać osób, które spełniają wymogi konkretnych stanowisk. Według danych zebranych przez IDC, IT stawia przede wszystkim na specjalistów w takich obszarach jak cyberbezpieczeństwo, technologie chmurowe, Big Data, Internet Rzeczy, Business Intelligence, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe.
Doświadczenie - rzecz kluczowa
Aby zdobyć wiedzę i doświadczenie w tych technologiach, jednocześnie stając się pożądanym kandydatem na dobrze płatne stanowiska w prestiżowych firmach, trzeba najpierw nauczyć się podstaw. Rekruterzy i managerowie zgodnie twierdzą, że najlepsi programiści to osoby, które oprócz wąskiej specjalizacji mają szeroką wiedzę z zakresu wielu języków programowania i bogate doświadczenie projektowe. Zgodnie przyznają też, że w przypadku tej branży, posiadanie dyplomu uczelni wyższej nie jest wyznacznikiem umiejętności.
Czytaj więcej: Nauka programowania w Codecool Poland z gwarancją pracy. Pracy nie będzie? Kurs za darmo
Pracodawcy przede wszystkim biorą bowiem pod uwagę doświadczenie kandydata, to ile projektów zrealizował i jakie zna języki programowania. Podczas rozmów rekrutacyjnych sprawdzana jest także kreatywność, zdolność samodzielnego rozwiązywania problemów, umiejętność pracy w zespole oraz tzw. ,,soft skills”. Pracodawcy coraz rzadziej zwracają uwagę na dyplom kandydata. Istotne są jego faktyczne umiejętności, które można nabyć poza murami uczelni wyższej.


KOMENTARZE (0)