30 mln zł z UE na doposażenie baz szkolnictwa zawodowego w opolskim

Inwestycje o łącznej wartości ponad 30 mln zł polegające na modernizacji i doposażeniu np. pracowni i sal zostaną wykonane w 14 placówkach kształcenia zawodowego w całym regionie w ramach unijnego projektu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

30 mln zł z UE na doposażenie baz szkolnictwa zawodowego w opolskim

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

21 mar 2016 15:20


Projekt "Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach" będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego 2014-2020. Umowy partnerskie ws. jego realizacji podpisali w poniedziałek (21 marca) przedstawiciele samorządu woj. opolskiego, prezydent Opola, a także włodarze dziewięciu z jedenastu w sumie powiatów w regionie.

Jak tłumaczył na towarzyszącej podpisaniu umów konferencji dyrektor departamentu edukacji i rynku pracy opolskiego urzędu marszałkowskiego Zbigniew Kubalańca - celem tego projektu jest modernizacja i doposażenie bazy szkolnictwa zawodowego w regionie w celu lepszego dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

Czytaj też: Szkoły zawodowe, MEN, Wargocka: Musimy mieć wyraźny sygnał z rynku w jakich zawodach kształcić

W rozmowie Kubalańca podał, że zadanie to rozpoczyna się w tym roku, a kończy w przyszłym. Zaznaczył, że to jedyny projekt unijny w tej perspektywie finansowej UE, który "w sposób infrastrukturalny dofinansowuje szkolnictwo zawodowe". "To oznacza, że będą to jedyne środki finansowe na to, aby zmodernizować sobie bazę szkolnictwa zawodowego" - doprecyzował.

Wyjaśnił, że wsparcie dotyczyć będzie kształcenia zawodowego w branżach określonych jako kluczowe w strategii woj. opolskiego na lata 2014-2020. Są to np. branża chemiczna, budowlana, maszynowa i elektromaszynowa, paliwowo-energetyczna, rolno-spożywcza, drzewno-papiernicza czy metalowa i metalurgiczna.

Zaplanowane w ramach projektu inwestycje mają pomóc zróżnicować ofertę kształcenia zawodowego i dopasować ją lepiej do potrzeb regionalnego rynku pracy. Pieniądze mają być przeznaczone na modernizację obiektów kształcenia, np. przystosowanie pomieszczeń do pełnienia funkcji pracowni zawodowych czy na wyposażenie pracowni, np. na zakup sprzętu wymaganego do nauki zawodu.

Każdy z samorządów będzie musiał zapewnić do realizacji zaplanowanych w ramach projektu zadań wkład własny w wysokości 15 proc. Największe inwestycje planowane są w Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu (dofinansowanie w ramach projektu dla miasta wyniesie niespełna 1,1 mln euro); w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie (dofinansowanie dla pow. nyskiego wyniesie blisko 722 tys. euro) oraz w szkołach kształcenia zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu i Prudniku. Pow. kędzierzyńsko-kozielski ma na ten cel dostać dofinansowanie w kwocie ponad 701 tys. euro, a prudnicki blisko 718 tys. euro.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.