23 studentów otrzymało stypendia im. Gabriela Daniela Fahrenheita

W czwartek (10 września) samorząd stypendialny im. Gabriela Daniela Fahrenheita udzielił stypendium 23 studentom. Gdańsk jest jedyną polską gminą, która przyznaje stypendia na naukę za granicą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

23 studentów otrzymało stypendia im. Gabriela Daniela Fahrenheita

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

10 wrz 2015 13:59


Uroczystość symbolicznego wręczenia stypendiów odbyła się w gdańskim Dworze Artusa. Granty, które mają umożliwić najzdolniejszym gdańszczanom studia na renomowanych uczelniach zagranicznych, przyznano już po raz jedenasty.

W tym roku akademickim stypendia otrzymały 23 osoby, w tym siedmiu nowych studentów. Pozostali, to osoby, które studiują kolejny rok z rzędu i po raz kolejny otrzymały granty.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał w trakcie uroczystości, że Gdańsk jest jedyną polską gminą, która przyznaje swoim mieszkańcom stypendia na naukę za granicą. Zaapelował przy tej okazji do rodziców stypendystów o włączenie się w działalność Gdańskiego Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita i pomoc w pozyskiwaniu funduszy na stypendia.

W opinii gdańskiego samorządu, stypendia im. Fahrenheita mają przyczynić się do tworzenia przyszłych elit intelektualnych miasta i kraju. Na stypendystów nakładany jest nie tylko obowiązek zdobywania wiedzy i umiejętności, ale też promowania Gdańska na uczelniach oraz podejmowania pracy wolontariackiej.

Stypendyści

Wśród tegorocznych stypendystów znalazła się m.in. Patrycja Łapińska studiująca w Barcelonie na Universitat Pompeu Fabra translatorykę, w ramach której zajmuje się tłumaczeniami z katalońskiego, angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego. Studiuje ona drugi rok i drugi rok będzie otrzymywać stypendium.

- W minionym roku akademickim brałam udział w dniach nauki i zorganizowałam kilka wykładów, na których opowiadałam studentom o polskiej kulturze i historii, w tym o obozach koncentracyjnych czy postaci Ludwika Zamenhofa i stworzonym przez niego języku esperanto - powiedziała Łapińska dodając, że w ramach wolontariatu współpracuje też z Muzeum Stuthoff, któremu oferuje pomoc m.in. w tłumaczeniach.

Z kolei Aleksander Dobrzyniecki studiuje finanse i rachunkowość w London School of Economics and Political Science. Jest na czwartym roku i przez cały czas nauki otrzymywał stypendium Fahrenheita.

- Ja osobiście skupiłem się na popularyzacji stypendium na terenie Wielkiej Brytanii. Opowiadałem o nim m.in. na kilku konferencjach, w których brałem udział - powiedział PAP Dobrzyniecki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.