PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

100 mln zł w formie obligacji Skarbu Państwa dla AGH

  • Autor: PAP/AH
  • 30 wrz 2019 15:09

100 mln zł w formie obligacji Skarbu Państwa trafi do Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – poinformował wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. Podał też, że w ostatnich czterech latach do małopolskich uczelni trafiło łącznie 1,5 mld zł.

100 mln zł w formie obligacji Skarbu Państwa dla AGH
fot. PTWP
REKLAMA

Środki zapowiadane przez wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, powinny trafić do AGH na pocz. 2020 r. - Zdecydowałem się przekazać te środki z okazji stulecia AGH; by pozwoliły na dalszy rozwój tej uczelni wspaniale kształcącej i prowadzącej badania na światowym poziomie - powiedział szef resortu nauki na konferencji w Krakowskim Parku Technologicznym.

Podsumowując ostatnie cztery lata rządów Zjednoczonej Prawicy na rzecz działalności naukowej oraz badawczej w Małopolsce poinformował, że w tym czasie do małopolskich i krakowskich uczelni trafiło łącznie 1,5 mld zł. Na tę kwotę składa się 350 mln zł, które małopolskie uczelnie otrzymały w formie obligacji Skarbu Państwa, ok. 130 mln trafiło na inwestycje budowlane. - Np. na budowę nowej siedziby Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH ministerstwo przeznaczyło 44 mln zł - wyliczał wicepremier.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał też, że w tej kadencji resort nauki kładł większy nacisk nie na infrastrukturę budowlaną, ale na naukową - na najnowocześniejszą aparaturę badawczą dla krakowskich uczelni przeznaczył łącznie 330 mln zł. Tu jako przykład minister podał Europejski Ośrodek Badań Antyprotonami i Jonami na Uniwersytecie Jagiellońskim - tę inwestycję resort dofinansował w kwocie 173 mln zł.

Wicepremier zwrócił uwagę, że krakowskie i małopolskie uczelnie z dużym powodzeniem startowały w konkursach unijnych, w wyniku których dofinansowanie na rozwój otrzymały w kwocie 330 mln zł. Gowin zwrócił uwagę, że za poprzednich rządów uczelnie musiały startować w wielu konkursach na niewielkie kwoty, co - jak mówił - generowało biurokrację. - Teraz każda uczelnia przedstawia (w konkursach na unijne granty - red.) jeden zintegrowany projekt rozwoju - powiedział. Wicepremier mówiąc o krakowskich i małopolskich uczelniach dodał, że w ostatnich czterech latach wzrosła subwencja dla uczelni. - To kwota 280 mln zł - wyjaśnił. Dodatkowo - wyliczał wicepremier - resort przeznaczył 80 mln zł na budowę nowej siedziby Narodowego Centrum Nauki w Krakowie.

- Będziemy robić wszystko jako przyszli parlamentarzyści, by w przyszłej kadencji pieniądze były co najmniej takie same - zadeklarował Gowin.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 100 mln zł w formie obligacji Skarbu Państwa dla AGH

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA