PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przyjechał prezydent i wicepremier

  • Autor: PAP/PW
  • 19 paź 2019 15:02

Główne obchody 100-lecia istnienia Krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej zorganizowano w sobotę 19 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków. - AGH od stu lat wspiera polskie państwo - stwierdził obecny na uroczystości prezydent Andrzej Duda, podkreślając też, że wymagania stawiane studentom są bardzo wysokie, a szansę, by dostać się na uczelnię, mają tylko najlepsi.

100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przyjechał prezydent i wicepremier
Andrzej Duda podczas uroczystego posiedzenia Senatu z okazji Jubileuszu 100-lecia AGH oraz 101. Inauguracji Roku Akademickiego (fot. prezydent.pl/Andrzej Szełęga)
REKLAMA
  • Andrzej Duda objął swoim patronatem uroczystość, podczas której uczelnia zainaugurowała 101. rok swojej działalności. Pojawił się również wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
  • Prezydent RP podziękował w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej "za niezwykły trud pracy naukowej, pracy badawczej i edukacji pokoleń młodych polskich inżynierów".
  • Jarosław Gowin pogratulował AGH dotychczasowych osiągnięć i sukcesów, które "przekładały się na formację kolejnych pokoleń polskich inżynierów, przemysłowców i twórców sukcesu gospodarczego ostatnich 30 lat".

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe kilkunastu pracownikom AGH. Podkreślił, że kiedy zakładano uczelnię, miała ona funkcjonować w ramach cesarstwa Austro-Węgier, tymczasem jej działalność zainaugurowano 20 października 1919 r. na pobliskim Uniwersytecie Jagiellońskim, a uczynił to już w wolnej Polsce marszałek Józef Piłsudski.

"Polska walczyła wtedy o to, aby w jej granicach znalazł się Śląsk" - powiedział Andrzej Duda. "Akademia Górnicza była niezwykle ważnym elementem realizacji tej wielkiej wizji odrodzonej, nowej silnej Rzeczypospolitej, która powstała z popiołów po 123 latach i jak najszybciej chciała się wybić na samodzielność pod każdym względem, na zamożność, na powodzenie, na nowoczesność" - mówił prezydent.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przypomniał, że Akademia Górnicza była jedną z pierwszych uczelni zamkniętych podczas okupacji niemieckiej, a po II wojnie światowej tą, która pomogła powstać wielu innym uczelniom technicznym - m.in. Politechnice Warszawskiej i Gdańskiej - zasilonym przez kadry naukowe z Krakowa.

Andrzej Duda przypomniał także czasy stanu wojennego i strajk okupacyjny na uczelni w proteście wobec delegalizacji "Solidarności". "AGH pokazało swoją prawdziwą twarz - uczelni patriotycznej, polskiej, służącej Rzeczypospolitej" - podkreślił. "Dziś AGH rozkwita: nowe budynki, piękne laboratoria, niesłabnący poziom, stałe, najwyższe miejsce w ogólnopolskich rankingach" - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przyjechał prezydent i wicepremier

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA