×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu - trafiły na Listę Szanghajską

 • Autor: PAP/JP
 • Opublikowano: 16 sie 2021 10:45

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 10 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej w połowie sierpnia Listy Szanghajskiej (ARWU).

10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu - trafiły na Listę Szanghajską
Uniwersytet Warszawski (na zdjęciu) i Uniwersytet Jagielloński trafiły do pierwszej setki Listy Szanghajskiej (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W tym roku na podium nic się nie zmieniło.
 • Najlepszą uczelnią świata tradycyjnie już został ogłoszony amerykański Harvard. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Stanford. A na trzecim miejscu jest brytyjski University of Cambridge. W pierwszej dziesiątce jest 8 uczelni amerykańskich i dwie brytyjskie.
 • Najlepszymi uczelniami w Polsce według Listy Szanghajskiej są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński (które są w piątej setce - zajęły miejsce między 401-500). W ubiegłym roku UW był w czwartej setce, a UJ - tak samo jak w tym roku - w piątej setce.

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu - uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. To tam, o wiele niżej, trzeba szukać w zestawieniu polskich szkół wyższych.

Najlepszymi uczelniami w Polsce według Listy Szanghajskiej są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński (które są w piątej setce - zajęły miejsce między 401-500). W ubiegłym roku UW był w czwartej setce, a UJ - tak samo jak w tym roku - w piątej setce.

W ubiegłym roku na liście było 8 polskich uczelni, w tym - o dwie więcej. W tym roku, w porównaniu do poprzedniego, z rankingu wypadł Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Natomiast pojawiły się Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest, tak jak w ubiegłym roku, w ósmej setce rankingu. Natomiast Warszawski Uniwersytet Medyczny awansował z ostatniej setki do ósmej.

Do dziewiątej setki trafiły: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Z kolei Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Warszawska spadły w stosunku do poprzedniego roku z dziewiątej setki do ostatniej, dziesiątej. W ostatniej setce znalazła się też Politechnika Wrocławska (w 2020 r. znalazła się poza rankingiem).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: 10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu - trafiły na Listę Szanghajską
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mucha 2021-08-16 22:40:28

  za rok w I setce Toruń, Czarnek zrobi swoje

 • CFO 2021-08-16 15:58:33

  A gdzie SGH?? :-))

 • * 2021-08-16 15:23:59

  Będzie więcej. Od września będzie Akademia Zamojska, kuźnia talentów i kadr dla zwolenników obecnego rządu, Zainstalują tam pralki do odmóżdżania opornych i przyswajania teorii Czarnka i Skrzydlewskiego.

 • Ot co. 2021-08-16 15:14:58

  Cieniutko. W skali świata, to prowincjonalne szkółki przyparafialne.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA