W niedzielę przysięga terytorialsów w Nowej Dębie


PAP/AKC - 3 lip 2020 10:05


W najbliższą niedzielę w Nowej Dębie (Podkarpackie) przysięgę wojskową złożą nowi żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie 59 ochotników.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura, żołnierze będą przysięgać na sztandar, który w ubiegłym roku, w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej dowódca brygady odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

"Niedzielnej uroczystości towarzyszyć będzie asysta honorowa wystawiona przez naszą brygadę oraz orkiestra wojskowa z Rzeszowa" - dodał.

W czasie uroczystości będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy, który jest na wyposażeniu terytorialsów, w tym. m.in. quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperska. Jak podkreślił kpt. Sura, wystawione zostanie również stoisko promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać o nowotworzonej formacji, o szkoleniu rotacyjnym i zintegrowanym.

"Dodatkowo chętni będą mogli zaczerpnąć informacji, jakie należy wykonać kroki, aby wstąpić do pododdziałów naszej brygady" - zaznaczył rzecznik.

Kpt. Sura przypomniał, że przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które tym razem odbyło się na obiektach szkoleniowych w Nowej Dębie.

"Organizatorem ćwiczeń był 35. Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii" - powiedział rzecznik podkarpackiej brygady.

16-dniowe ćwiczenia to dopiero początek szkolenia terytorialsów. Cały cykl szkolenia trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.www.pulshr.pl | 29-09-2020 09:51:18