Posłowie PiS złożą w Sejmie projekt dot. wyrównania płac kobiet i mężczyzn


PAP/AKC - 2 lip 2020 11:19


Posłowie PiS jeszcze w czwartek złożą w Sejmie projekt ustawy, którego celem jest zlikwidowanie luki płacowej; ma on rozszerzyć definicję mobbingu o kategorię rozróżniającą wysokość wynagrodzenia ze względu na płeć.

Michał Moskal, który je reprezentował wskazał, że choć żyjemy w XXI wieku to wciąż w Polsce są miejsca, w których kobiety wykonując tą samą pracą otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni. Zwrócił uwagę, że jednym z takich miejsc jest warszawski ratusz, w którym "na samych stanowiskach kierowniczych, jak wskazuje rzeczniczka urzędu miasta kobiety zarabiają kilkaset złotych mniej niż mężczyźni".

"Jako młodzi konserwatyści nie możemy się z czymś takim zgadzać, bo jest to elementarnie niesprawiedliwe" - podkreślił Moskal.

Tłumaczył, że projekt nowelizacji Kodeksu pracy poszerza definicji mobbingu o różnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć. Zgodnie z propozycją zmianie miałby ulec jeden z artykułów i uzyskać brzmienie: "Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu albo różnicowaniu wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników".

Czytaj też: Polska to nie jest kraj dla pracujących kobiet? Zobacz nowy raport

Wnioskodawcą projektu została wiceminister funduszy i polityki regionalnej, posłanka PiS Anna Gembicka. W czasie konferencji prasowej wskazywała, że według dostępnych danych luka płacowa w Polsce wynosi ok. 19 proc. "Chcemy żeby tę lukę płacową zmniejszać, aby kobiety i mężczyźni za taką samą płacę byli wynagradzani jednakowo" - mówiła.www.pulshr.pl | 01-10-2020 18:44:26