Szykuje się wojna o urlopy


Katarzyna Domagała - Szymonek - 3 lip 2020 8:01


Zamieszanie spowodowane koronawirusem wpłynęło również na nasze plany urlopowe. Przez lockdown czy obawy o swoje zdrowie wielu pracowników zdecydowało się przełożyć urlop na późniejszy termin. Co kiedy pracodawca nie będzie mógł wysłać wszystkich podwładnych na urlop w wybranym przez nich terminie? Szykuje się kolejna fala fałszywych L4?

Jak wynika z danych Conperio, firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowej, pandemia koronawirusa spowodowała lawinowy wzrost liczby pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim.

Z audytu absencji chorobowych przeprowadzonego od marca do maja 2020 roku wśród pracowników fizycznych zakładów produkcyjnych zatrudniających do tysiąca osób wynika, że znaczna część przebywających w tym okresie na L4 lub kwarantannie nie była faktycznie chora, nie przestrzegała wymogu kwarantanny lub nie zajmowała się opieką nad dzieckiem lub osobami starszymi (zasiłek opiekuńczy).

Przykładowo, w marcu 2020 poziom absencji w skontrolowanych przez nich firmach wynosił 7,9 proc., rok wcześniej w tym samym okresie było to 6,9. W kwietniu 2020 było to 7,2 proc., rok wcześniej 5,8 proc..

Przedstawiciele Conperio zastawali dużą część kontrolowanych na czynnościach wykluczających ich niedyspozycyjność i poświęcenie opiece, m.in. na pielęgnacji przydomowych ogrodów, spawaniu, spacerach z psem, zakupach itp. Co więcej, wśród skontrolowanych zdarzały się osoby nieobecne w domu mimo nakazu objęcia izolacją i sankcji karnych za opuszczanie kwarantanny. Spora część z nich pozostawała pod wpływem alkoholu, a niektórzy rozpoczęli dodatkową niezarejestrowaną działalność, dorabiali na budowach czy remontując domy.www.pulshr.pl | 01-10-2020 18:48:46