Ponad 84 mld zł przeznaczono już m.in. na ochronę miejsc pracy


PW - 16 cze 2020 22:34


16 czerwca 2020 r. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz prezes Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak wzięli udział w debacie dotyczącej efektów tarczy antykryzysowej. - Ochrona miejsc pracy i odmrażanie gospodarki to nasz priorytet w walce ze skutkami epidemii – podkreśliła Marlena Maląg.

Łącznie jak dotąd do przedsiębiorców trafiło blisko 84,3 mld zł wsparcia. Ministerstwo Pracy zaznaczyło, że to środki z różnych instrumentów tarczy antykryzysowej (25,31 mld zł), finansowej (49,6 mld zł) oraz pomocowej (9,35 mld zł).

– Ochrona miejsc pracy i odmrażanie gospodarki to nasz priorytet w walce ze skutkami epidemii. Stworzyliśmy narzędzia, które są łatwe i przejrzyste. Mechanizmy wsparcia, które pomagają przedsiębiorcom, pracownikom i całym rodzinom – powiedziała podczas wtorkowej debaty Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dodając, że "każdego dnia mamy dowody na to, jak ważne było szybkie uruchomienie poszczególnych instrumentów".

Maląg zauważyła też, że w ramach różnych instrumentów wsparcia chronionych jest dzisiaj ok. 5 mln miejsc pracy.

Zobacz Tarcza 4.0 do poprawy. Chcą tego związki zawodowe i pracodawcy.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zwróciła z kolei uwagę, że pod względem wielkości pakietu osłonowego tarcza antykryzysowa jest w czołówce Unii Europejskiej.

– Dzięki temu nasza gospodarka w szybkim tempie wraca na tory rozwoju – zaznaczyła minister rozwoju.

Do tej pory w ramach tarczy antykryzysowej przyznano: ponad 7,7 mld zł dofinansowania do wynagrodzeń, 7 mld zł pożyczek dla 1,4 mln mikroprzedsiębiorców, ponad 3 mld zł na świadczenie postojowe dla prawie 1,6 mln osób oraz 7,5 mld zł z tytułu zwolnienia ze składek ZUS. 

Zobacz Szykowanie firmy na pandemię to strata czasu. Lepiej zadbać o inne rzeczy.

Minister pracy zaznaczyła, że spotyka się z przedstawicielami firm i słyszy, że to wsparcie było skuteczne oraz pozwoliło chronić miejsca pracy. Stwierdziła, że zarówno ZUS, jak i większość urzędów pracy sprawnie radzi sobie z realizacją zadań. Poinformowała też, że w ostatnim czasie więcej osób wyrejestrowało się z urzędów pracy niż zarejestrowało jako bezrobotne lub poszukujące pracy oraz, że przybywa też ofert pracy.www.pulshr.pl | 25-09-2020 15:26:06