Pięć gdańskich firm planuje zwolnienia grupowe na niespełna 300 osób


PAP/KO - 9 kwi 2020 16:53


W Gdańsku odnotowano nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych. Pięć firm zgłosiło plan zwolnień grupowych, pracę stracić może blisko 300 osób. Znacznie mniej przedsiębiorców w Gdańsku deklaruje zamiar zatrudnienia obcokrajowców.

Sytuację na rynku pracy w Gdańsku w związku z epidemią koronawirusa przedstawił w czwartek podczas wirtualnej konferencji prasowej zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski.

"Odnotowujemy nieznaczny wzrost liczby osób rejestrujących się jako osoby bezrobotne. Do 8 kwietnia zarejestrowano 208 osób. Dla porównania, przez cały marzec osób rejestrujących się jako osoby bezrobotne było 889. Jeśli chodzi o oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców, obserwujemy tu wyraźny spadek. W lutym takich zaświadczeń było 5857, w marcu już tylko 3944, a do czwartku 8 kwietnia - 489" - podał Borawski.

Dodał, że między 1 a 8 kwietnia pięć firm w Gdańskim Urzędzie Pracy zgłosiło plany zwolnień grupowych, w wyniku czego pracę mogą stracić 292 osoby.

"Ofert pracy w marcu wpłynęło 429 osób, a w kwietniu 460. Więc jest tu wzrost, ale jeśli porównamy kwiecień 2020 do kwietnia 2019 r., jest to nieznaczny spadek" - wyjaśnił Borawski.

Zastępca prezydenta Gdańska poinformował, że od ubiegłej środy w ciągu tygodnia przyjęto 905 wniosków od mikroprzedsiębiorców o udzielenie mikropożyczki.

"Od piątku uruchomiliśmy już wypłatę takich świadczeń. Do tej pory wypłaciliśmy 91 świadczeń na kwotę 455 tysięcy złotych. Jednocześnie, limit z funduszu pracy, który znajduje się w Gdańskim Urzędzie Pracy pozwala obecnie na wpłatę 350 pożyczek. Już 7 kwietnia Gdański Urząd Pracy zwrócił się z wnioskiem do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej o przyznanie dodatkowych środków. Liczymy, że w ciągu najbliższych dni przyznane zostaną nam większe środki z ministerstwa i będziemy mogli zachować ciągłość w wypłacie tego typu świadczeń" - zaznaczył Borawski.

 www.pulshr.pl | 04-07-2020 05:26:52