Ponad miliard osób może stracić pracę przez koronawirusa


AH - 8 kwi 2020 20:30


Ponad miliard ludzi może stracić pracę z powodu światowego kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa - szacuje Międzynarodowa Organizacja Pracy. - Pracownicy i przedsiębiorstwa zmagają się z katastrofą – ocenia dyrektor tej organizacji Guy Ryder.

Wybuch pandemii koronawirusa ma "głęboki, dalekosiężny i bezprecedensowy" wpływ na zatrudnienie – podkreśla w swoim najnowszym raporcie Międzynarodowa Organizacja Pracy.

Konsekwencje blokad wprowadzanych przez rządy, które skutkują zamykaniem fabryk, szkół i sklepów na całym świecie, dotkną prawie 2,7 miliarda pracowników, z czego z wysokim ryzykiem utraty pracy lub obniżenia wynagrodzenia zmierzy się w sumie ponad miliard ludzi na całym świecie. To około 38 proc. światowej siły roboczej. Mowa głównie o zatrudnionych w hotelach, usługach gastronomicznych, produkcji i handlu detalicznym.

- Pracownicy i przedsiębiorstwa zmagają się z katastrofą, zarówno w rozwiniętych, jak i rozwijających się gospodarkach. Musimy działać szybko, zdecydowanie i razem – mówi Guy Ryder, dyrektor generalny MOP.

Organizacja szacuje również, że kryzys COVID-19 w II kwartale 2020 r. w dosłownym znaczeniu „zmiecie” 6,7 proc. godzin pracy, co odpowiada utracie przez 195 milionów osób pracy w pełnym wymiarze godzin.

Najbardziej dotknięte spadkiem czasu pracy są państwa arabskie, kraje regionu Azji i Pacyfiku czy Europa. Dla Starego Kontynentu statystyki MOP są zatrważające. Według Organizacji w II kwartale liczba godzin pracy spadnie o 7,8 proc., co odpowiadać będzie utracie pracy przez 12 milionów pełnoetatowych pracowników.

Świat ma obecnie do czynienia z najgorszym kryzysem od czasu II wojny światowej - mówi szef MOP. 

Jak podkreśla Organizacja, w tej sytuacji potrzebne są zakrojone na szeroką skalę i zintegrowane działania polityczne. Powinny one skupiać się na czterech filarach: wspieraniu przedsiębiorstw, i zatrudnienia; stymulowaniu gospodarki i miejsc pracy; ochronie pracowników w miejscu pracy; oraz wspieraniu dialogu społecznego między rządem, pracownikami i pracodawcami w celu znalezienia ratunkowych rozwiązań.

- To największy test dla współpracy międzynarodowej od ponad 75 lat – powiedział Guy Ryder. - Jeśli jeden kraj zawodzi, to zawodzimy wszyscy. Musimy znaleźć rozwiązania, które pomogą wszystkim segmentom naszego globalnego społeczeństwa, szczególnie tym, które są najbardziej bezbronne lub najmniej zdolne do udzielenia sobie pomocy - dodał.www.pulshr.pl | 11-07-2020 19:32:42