Sasin: Poczta Polska jest przygotowana na głosowanie korespondencyjne


PAP/RAF - 3 kwi 2020 8:57


Poczta Polska jest przygotowana do przeprowadzenia tego typu działań jak głosowanie korespondencyjne; taki system jesteśmy w stanie stworzyć - powiedział w piątek (3 kwietnia) wicepremier Jacek Sasin.

- Dzisiaj będzie to decydowane w parlamencie; jeśli będzie zdecydowane, to będziemy wtedy również komunikować dalsze kroki. Poczta jest przygotowana, żeby podjąć tego typu działania; tutaj nie mam żadnych wątpliwości;

- Dzisiaj, dlatego że mamy pandemię, mamy taką a nie inną sytuację, trzeba sięgać do rozwiązań, które wcześniej wydawały się rozwiązaniami tylko i wyłącznie nadzwyczajnymi. Budzącymi może wątpliwości, ale dzisiaj najlepszymi do zastosowania w tej sytuacji, którą dzisiaj mamy - powiedział w TVN24 Sasin, zapewniając, że projektowany system głosowania korespondencyjnego, w którym kluczową rolę ma odegrać Poczta Polska, będzie bezpieczny dla wyborców.

- Ta techniczna strona operacji byłaby wykonywana przez pocztę i nadzorowana przeze mnie - dodał Sasin, który pełni także funkcję ministra aktywów państwowych. Jak mówił, w Polsce jest prawie 30 mln wyborców, ale adresów, pod którymi wyborcy mieszkają, jest ok. 14 mln.

Czytaj też: Wybory prezydenckie drogą korespondencyjną to zagrożenie dla pracowników. Listonosze mówią „nie”

Wicepremier zapowiedział też odpowiednie rozporządzenia, które szczegółowo opiszą procedurę głosowania korespondencyjnego.

- Dzisiaj będzie to decydowane w parlamencie; jeśli będzie zdecydowane, to będziemy wtedy również komunikować dalsze kroki. Poczta jest przygotowana, żeby podjąć tego typu działania; tutaj nie mam żadnych wątpliwości; od wczoraj mocno pracujemy razem z Pocztą Polską w Ministerstwie Aktywów Państwowych, żeby taki system stworzyć. Mamy na te przygotowania, jeśli prawo zostanie przyjęte, prawie 40 dni i jesteśmy w stanie taki system zorganizować - dodał.

Dopytywany o kształt tego systemu Sasin mówił m.in., że da się go tak zaprojektować, żeby listonosze nie mieli bezpośredniego kontaktu z wyborcami. Dodał też, że system ten mógłby przypominać ten, który niedawno umożliwił głosowanie w lokalnych wyborach w Bawarii w Niemczech.

- Skala jest czymś wtórnym, ważne jest, żeby rzeczywiście został stworzony taki system, który pozwoli rzeczywiście, żeby te wybory były tajne, żeby dawały gwarancję, że będą odzwierciedlać rzeczywiste głosowanie wyborców i taki system jesteśmy w stanie stworzyć, ponieważ on funkcjonuje w wielu krajach - przekonywał.

Pytany o ewentualny sprzeciw w Sejmie wicepremiera, szefa Porozumienia Jarosława Gowina wobec projektu głosowania korespondencyjnego Sasin odpowiedział, że trwają w tej sprawie rozmowy. - W tej chwili pracujemy nad takim rozwiązaniem, które zapewni również konsensus w ramach Zjednoczonej Prawicy, bo chcemy przez ten proces przejść razem - podkreślił Sasin.

W piątek (3 kwietnia) Sejm ma wznowić rozpoczęte we wtorek (31 marca) posiedzenie, na którym posłowie mają zająć się rządowym projektem ustawy dotyczącym zwalczania epidemii koronawirusa w Polsce, a także projektem ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r., zgodnie z którym w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego ma przysługiwać wszystkim wyborcom. www.pulshr.pl | 05-07-2020 19:52:38