Można zaoszczędzić 4,3 tys. zł w ZUS, ale tylko na wniosek


PAP/RAF - 3 kwi 2020 7:30


Ok. 2 mln mikrofirm zyskało prawo do ulgi, niezależnie od tego, czy ucierpiały w czasie epidemii. W przypadku samozatrudnionych ulga w składkach za 3 miesiące to ok. 4294,44 zł. ZUS zachęca do składania wniosków o zwolnienie ze składek przez Platformę Usług Elektronicznych.

- Ulga w składkach do ZUS za miesiące od marca do maja jest praktycznie bezwarunkowa i dotyczy największej grupy ubezpieczonych. Łącznie prawo do zwolnienia ze składek ma bowiem około 1,8 mln najmniejszych przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności, zatrudniających około 2,4 mln pracowników. Co ważne, w wyniku zwolnienia nikt nie traci prawa do ubezpieczenia i należnych z tego tytułu świadczeń - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dziennik podkreśla, że przez to zwolnienie ze składek jest też najbardziej kosztownym narzędziem, na jakie może liczyć biznes dotknięty kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.

- Co ważne, prawo do zwolnienia ze składek mają wszyscy przedsiębiorcy spełniający warunki formalne, np. prowadzenie działalności przed 1 lutego 2020 r. Nie ma przy tym znaczenia, czy ucierpieli w czasie obecnego kryzysu, bo do zwolnienia ze składek nie trzeba udowadniać spadku obrotów. Trzeba jednak w tej sprawie złożyć wniosek w ZUS. Można na tym tylko zyskać. W przypadku samozatrudnionych kwota ulgi w składkach za trzy miesiące wyniesie nawet 4294,44 zł. Dla mikroprzedsiębiorców zatrudniających inne osoby ulga będzie wyższa, bo obejmie także składki należne od wynagrodzeń pracowników czy zleceniobiorców - czytamy.

Czytaj też: Wybory prezydenckie drogą korespondencyjną to zagrożenie dla pracowników. Listonosze mówią „nie”

Jak informuje "Rz", warunkiem wypłaty świadczenia osobom prowadzącym działalność gospodarczą, opłacającym składki wyłącznie za siebie, jest prowadzenie działalności przed 1 lutego 2020 r. i przychody niższe niż 15 681 zł.

- Ale uwaga. Limit dotyczy przychodów w pierwszym miesiącu, za który przedsiębiorca stara się o zwolnienie. Jeśli mikroprzedsiębiorca ubiega się o zwolnienie ze składek za marzec-maj, znaczenie mają jego marcowe przychody. W lutym mogły być wyższe. Limit przychodów będzie można przekroczyć także w kwietniu. Jeśli marcowe przychody były za wysokie, nie ma przeszkód, aby taki przedsiębiorca skorzystał z ulgi od kwietnia, gdy jego przychody zmieszczą się w limicie. Zyska wtedy tylko dwa miesiące zwolnienia - napisano.

ZUS zachęca wszystkich zainteresowanych do składania wniosków o zwolnienie ze składek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. W systemie pojawił się już nowy, bardzo prosty dwustronicowy wniosek RDZ. Wymaga to złożenia podpisu w formie cyfrowej, posiadacze kont bankowych z dostępem online nie powinni mieć z tym żadnego problemu.www.pulshr.pl | 07-07-2020 01:13:42