Szef "Solidarności" chce osobistej interwencji prezydenta ws. zmian w RDS


PAP/RAF - 29 mar 2020 22:08


O jednoznaczne stanowisko i osobistą interwencję prezydenta Andrzeja Dudy na rzecz bezzwłocznego wycofania wprowadzonych do „tarczy antykryzysowej” zmian dot. funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego - zaapelował w liście do głowy państwa szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

- Podczas procedowania ustawy "Tarcza antykryzysowa" w sposób niezapowiedziany i bez konsultacji, na wniosek Klubu Parlamentarnego PiS, wprowadzone zostały zmiany dające prawo odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego przez Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z nimi można odwołać członka rady nie tylko z powodu stwierdzenia kłamstwa lustracyjnego, ale praktycznie każdego innego, jaki Premier uzna za właściwy. Nowelizacja daje mu w tym zakresie całkowitą dowolność - napisał w niedzielę (29 marca) w liście do prezydenta Andrzeja Dudy przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i wiceprzewodniczący RDS Piotr Duda.

Według szefa Solidarności "to rażące naruszenie autonomii partnerów społecznych i nieuprawniona ingerencja w uprawnienia zarezerwowane wyłącznie dla Prezydenta RP". Ponadto - czytamy w liście - "łamie dotychczasową równowagę stron, która stanowi istotę funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, nad którą Pan Prezydent sprawuje osobisty patronat".

Czytaj też: Szef Europejskiego Komitetu apeluje do premiera ws. Rady Dialogu Społecznego

- Zwracam się do Pana Prezydenta w imieniu NSZZ "Solidarność", inicjatora i współtwórcy Rady Dialogu Społecznego, o jednoznaczne stanowisko i osobistą interwencję dla bezzwłocznego wycofania wprowadzonych do "Tarczy antykryzysowej" zmian naruszających autonomię partnerów społecznych w RDS.

Sejm w sobotę (29 marca) nad ranem po całonocnych głosowaniach przyjął trzy ustawy wchodzące w skład tzw. rządowej tarczy antykryzysowej. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do dotyczącej koronawirusa specustawy znalazła się też poprawka do ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiająca premierowi dokonywanie zmian w Radzie.

W poniedziałek (30 marca) nad trzema ustawami wchodzącymi w skład tzw. tarczy antykryzysowej, ma debatować Senat.www.pulshr.pl | 04-07-2020 05:15:50