Studenci wojskowi Lotniczej Akademii Wojskowej rozpoczęli praktyki lotnicze


PAP/RAF - 29 mar 2020 15:50


Studenci wojskowi Lotniczej Akademii Wojskowej (LAW) rozpoczęli praktyki lotnicze - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzaju Sił Zbrojnych. Władze uczelni informują, że szkolenie lotnicze na symulatorach jest możliwe, gdyż jest prowadzone indywidualnie zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas epidemii.

Na stronach dowództwa poinformowano, że szkolenie rozpoczęto w 41 Bazie lotnictwa Szkolnego w Dęblinie oraz 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Rozpoczęli je podchorążowie V roku studiów w LAW o specjalnościach: pilot samolotu odrzutowego, pilot samolotu transportowego i pilot śmigłowca. Szkolenie podchorążych będzie trwało do końca listopada br. i ma za zadanie wyszkolić 36 przyszłych pilotów. Na początku kwietnia dołączy do nich również 50 studentów IV roku.

Szkolenie jest prowadzone na samolotach PZL-130 Orlik, M-28 Bryza i śmigłowcach Mi-2 oraz SW-4, a także na samolotach M-346 Bielik. Jak wyjaśniono pierwsza część praktyk to szkolenie naziemne, które składa się z bloku zajęć teoretycznych, treningów w kabinie samolotu oraz sesji symulatorowych na symulatorach lotów.

Podchorążowie zapoznają się i utrwalają wcześniej zdobytą wiedzę na temat docelowych statków powietrznych, procedur wykonywania lotów oraz korespondencji radiowej. Zostają również zapoznani z lokalnymi procedurami obowiązującymi na lotnisku. Przygotowanie naziemne kończy się egzaminem teoretycznym.

Czytaj też: Domowa edukacja z Tauronem: specjalny kanał i scenariusze lekcji online

Kolejny etapem będzie szkolenie praktyczne. Podchorążowie przejdą cykl treningów i przygotowań do lotów oraz opanowują technikę startów i lądowań. Następnie studenci będą zdobywać nowe umiejętności w doskonaleniu umiejętności w wykonywaniu operacji lotniczych w lotach z widocznością (VFR) oraz według wskazań przyrządów (IFR), a także w wykonywaniu lotów taktycznych i lotów w ugrupowaniach.

Według programu do ukończenia "Szkoły Orląt" każdy podchorąży powinien wylatać około 350 godzin, z czego 200 godzin to nalot na wojskowych statkach powietrznych. Taki nalot pozwoli przyszłym lotnikom ubiegać się o 3 klasę pilota wojskowego.

Na stronach Akademii poinformowano, że uczelnia - zgodnie z decyzją resortu obrony - przeszła ze stacjonarnego na wirtualny tryb nauki przez internat. Ograniczeniom i restrykcjom poddano również czas wolny podchorążych m.in. wstrzymano przepustki i wyjazdy, zrezygnowano z zajęć grupowych.

Akademia informuje jednak, że nadal prowadzone są zajęcia na symulatorach lotniczych. - System nauczania w LAW jest specyficzny - w przeciwieństwie do innych uczelni wojskowych, u nas przede wszystkim szkolimy podchorążych indywidualnie. Zajęcia na symulatorach prowadzone są wg zasad higieny i bezpieczeństwa zalecanych w czasie panującej epidemii. Sprzęt jest codziennie dezynfekowany, instruktorzy przebywają w innych pomieszczeniach lub w znacznej odległości od studentów. Porozumiewają się przez mikrofony - wyjaśnił Dowódca Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego, płk. pil Grzegorz Weltrowski.

Kierownictwo MON zdecydowało w rozporządzeniu z 11 marca 2020 r. o wprowadzeniu w okresie od dnia 12 do 25 marca 2020 r. ograniczeń prowadzenia działalności dydaktycznej przez uczelnie wojskowe polegających na zawieszeniu kształcenia. Jednocześnie umożliwiało ono prowadzenie w tym okresie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W kolejnym rozporządzeniu, które już trafiło do uzgodnień międzyresortowych, MON chce przedłużyć ten termin do 30 września 2020 r. Planuje też wprowadzić egzaminy i zaliczenia on-line na uczelniach wojskowych.www.pulshr.pl | 10-07-2020 17:42:31