W województwie lubuskim złożono niemal 700 wniosków o odroczenie terminu płatności składek ZUS


PAP/RAF - 29 mar 2020 14:10


Dotychczas do lubuskich oddziałów ZUS wpłynęło prawie 700 wniosków od przedsiębiorców o odroczenie terminu płatności składek - poinformowała w niedzielę rzeczniczka prasowa lubuskiego oddziału ZUS Agata Muchowska.

- Możliwość odroczenia, zawieszenia lub wydłużenia spłaty zawartych układów ratalnych są możliwe w związku występowaniem w Polsce koronawirusa - powiedziała rzeczniczka.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami. Jest to jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności.

Uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu. Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji. Zniesiona została także opłata prolongacyjna.

Czytaj też: Prawie pół tysiąca wniosków o odroczenie składek ZUS w województwie opolskim

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

W Lubuskiem jest ponad 50 tys. przedsiębiorców i osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne.

ZUS apeluje do przedsiębiorców, by uważnie śledzili możliwości, jakie stworzą im zapisy tarczy antykryzysowej. Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach. www.pulshr.pl | 04-07-2020 05:13:42