Przedłużenie ważności badań lekarskich strażaków ochotników, pozwoli skutecznie ratować potrzebujących


PAP/RAF - 25 mar 2020 22:48


Cieszymy się, że prezydent Andrzej Duda tak wnikliwie śledzi wystąpienia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Dziękujemy za poparcie ws. ważności badań i świadectw KPP ochotników – napisał w piątek (20 marca) prezes ZOSP Waldemar Pawlak, którego pismo opublikował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Prezydent poinformował w środę (25 marca) , że zwrócił się do MZ i MSWiA, aby do pakietu antykryzysowego zostały wprowadzone przepisy czasowo zwalniające strażaków ochotników z okresowych badań lekarskich, a tych, których zaświadczenie o ukończeniu kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) utraciło ważność - z egzaminu weryfikacyjnego. 

- Mam nadzieję, że to pomoże strażakom ochotnikom i rzeczywiście umożliwi im wykonywanie tej jakże ważnej służby, za którą jestem ogromnie wdzięczny - podkreślił.

Wcześniej w tej sprawie do MSWiA i MZ wystąpiło ZOSP RP. W opublikowanych w poniedziałek (23 marca) pismach związek tłumaczył, że przez brak aktualnych zaświadczeń badań lekarskich lub KPP tysiące ochotników może stracić m.in. uprawnienia udziału w akcjach.

Czytaj też: Zaliczki na PIT pracowników zostaną przesunięte o trzy miesiące

W środę (25 marca) prezes ZOSP RP, b. premier Waldemar Pawlak (PSL) wystosował komunikat, w którym podkreślił, że przedłużenie ważności badań lekarskich i świadectw KPP pozwoli skutecznie ratować potrzebujących. - Cieszymy się, że Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej tak wnikliwie śledzi wystąpienia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. To bardzo ważne dla ponad 700 tys. strażaków ochotników, którzy codziennie wyjeżdżają do ponad tysiąca zdarzeń i ratują życie, zdrowie i mienie zagrożonych osób - napisał.

- Dziękujemy Panu Prezydentowi za poparcie inicjatywy pomagającej bezpiecznie wykonywać służbę zgodnie z rycerskim zawołaniem "Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek" - dodał Pawlak.

 www.pulshr.pl | 06-08-2020 03:03:05