Ważne zmiany dla pracujących za granicą


KM - 25 mar 2020 18:35


Decyzja o zamknięciu polskich granic zostaje przedłużona o 20 dni, do 13 kwietnia - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zaostrzono także przepisy dotyczące przekraczania granic przez polskich obywateli pracujących na co dzień zagranicą. A to zła informacja dla pracujących np. w Czechach górników.

- Od piątku te osoby, które pracują na co dzień po drugiej stronie granicy i będą przekraczały granicę polską, zostaną poddane rygorowi dwutygodniowej kwarantanny - poinformował podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. 

To istotna informacja m.in. dla Polaków pracujących w Czechach. 

- Oznacza to, że każda osoba przekraczająca granicę RP, która pracuje w państwie sąsiadującym przyjeżdżając do Polski musi liczyć się z obowiązkiem odbycia 14-dniowej obowiązkowej kwarantanny, a jej naruszenie podlega karze finansowej do 30 000 zł - wytłumaczyła konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej Mariusz Kamiński, osoby pracujące poza granicami Polski mają dwa dni na uregulowanie swojej sytuacji zawodowej. 

- Od piątku te osoby, które będą przekraczały granicę polską, będą poddane rygorowi kwarantanny dwutygodniowej. Ci obywatele mają dwa dni, żeby ustabilizować swoją sytuację zawodową, mogą zostać pod drugiej stronie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater, być może pracodawcy ich będą w tym im pomocni. Natomiast musimy zaostrzyć pewne rygory sanitarne - powiedział Kamiński.

Szacuje się, że obecnie w Republice Czeskiej zatrudnionych jest ponad 30 tys. Polaków, w samym tylko woj. morawsko-śląskim jest ich blisko 13 tys.www.pulshr.pl | 04-04-2020 16:15:03