Koronawirus zaczyna dawać się we znaki rynkowi pracy


Adam Sofuł - 24 mar 2020 21:02


Stopa bezrobocia wyniosła w lutym 2020 roku 5,5 proc. i utrzymała się na poziomie ze stycznia, jak podał właśnie Główny Urząd Statystyczny. To niestety wszystko, jeśli chodzi o dobre wiadomości dotyczące wskaźników gospodarczych na najbliższe miesiące – koronawirus już zbiera plony na rynku pracy – twierdzą w swoim komentarzu Pracodawcy RP.

Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych była na koniec lutego niższa o 0,6 proc. w stosunku do lutego ubiegłego roku, ale należy pamiętać, że takie spadki notowano w analogicznym okresie także w poprzednich latach oraz że są to dane sprzed pojawienia się koronawirusa.

Zobacz też: Pomysł Meble Wójcik na kryzys: wstrzymać produkcję, zachować załogę 1

- Międzynarodowa Organizacja Pracy szacowała już wcześniej, że pandemia spowoduje likwidację miejsc pracy i w konsekwencji wzrost stopy bezrobocia – taki scenariusz dotyczy niestety także Polski – przypomina Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP. - Zaproponowany przez rząd program pomocy przyniesie skutki najwcześniej za kilka tygodni - zanim tam pomoc zostanie uruchomiona, rynek może skurczyć się o wiele miejsc pracy – dodaje.

Zobacz też: Koronawirus położy firmy szkoleniowe. Ponad połowa spodziewa się całkowitej utraty dochodów

Tzw. „Tarcza Antykryzysowa”, mimo że będzie wsparciem, nie jest w stanie ochronić wszystkich miejsc pracy i wszystkich firm przed utratą płynności finansowej. - Środki zagwarantowane na tę pomoc są ograniczone i nie pokryją 100 procent zapotrzebowania. Pamiętajmy, że o ich przyznaniu zdecyduje kolejność złożenia wniosku – komentuje ekspertka Pracodawców RP.

- W przypadku takiego szoku gospodarczego, z jakim mamy obecnie do czynienia, najważniejsze jest utrzymanie płynności finansowej oraz potencjału ludzkiego i produkcyjnego w firmach, aby w chwili, kiedy ograniczenia związane z pandemią zostaną zniesione móc jak najszybciej wrócić do sprawności gospodarczej sprzed kryzysu – podkreśla dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP i przypomina, że w 2019 r. bezrobocie w Polsce było na rekordowo niskim poziomie. - Jeżeli pracodawcy i pracownicy nie uzyskają większego wsparcia, znów możemy pobić rekord – ale tym razem niechlubny – podkreśla dr Dudek.www.pulshr.pl | 04-04-2020 17:53:02