Przykład idzie z góry. Duży biznes w walce z koronawirusem


Justyna Koc - 24 mar 2020 6:00


Van Pur, 4F, LPP, Lotos, PKN Orlen, Drutex, Agata, Enea, Unimot, Bank Pekao, KGHM - te firmy włączyły się już w walkę z koronawirusem. Wsparcie szpitali, zakupy sprzętu i wyposażenia, szycie maseczek, darowizny dla szczególnie potrzebujących. Pomysłów nie brakuje. Solidarności też.

Firma Van Pur, producent marek takich jak Łomża, Karpackie czy Cortes, przeznaczyła 1 milion złotych na wsparcie najbardziej potrzebujących szpitali w okolicach zakładów należących do grupy. Kwota przeznaczona będzie na zakup sprzętu medycznego, środków ochrony oraz wsparcie personelu.

Na tym jednak nie koniec, spółka wesprze również małe i średnie przedsiębiorstwa z rejonu Podkarpacia, aby ograniczyć negatywne, ekonomiczne skutki pandemii. Na ten cel Van Pur przeznaczy 1 milion złotych i uruchomi lokalny fundusz solidarnościowy, aby pomóc przedsiębiorcom, którzy na skutek pandemii mają lub mogą mieć problemy z kontynuacją działalności.

(Fot. Mat. pras.) (Fot. Mat. pras.)

Producent okien Drutex postanowił sfinansować remont jednego i wyposażenie czterech szpitali w woj. pomorskim. Warte około 0,5 ml zł prace dostosują trzy kondygnacje Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku do potrzeb chorych na COVID-19 oraz opiekującego się nimi personelu. Pozostałe 500 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na specjalistyczne łóżka szpitalne oraz kardiomonitory, które będą rozdysponowane przez zarząd Szpitali Pomorskich między gdańskie centrum oraz Szpital Marynarki Wojennej w Gdyni i szpitale specjalistyczne w Kościerzynie i Wejherowie.

Leszek Gierszewski, prezes i założyciel Druteksu, zainicjował akcję „Jesteśmy razem. Pomagamy”, skupiającą przedsiębiorców gotowych nieść pomoc w obliczu pandemii koronawirusa.

- Przekazanie pieniędzy to jedno, ale możemy zrobić więcej. Powinniśmy zjednoczyć siły, słowo solidarność znowu nabiera znaczenia, choć w kontekście, którego nikt się nie spodziewał. Stąd, pomysł, by stworzyć szerszą inicjatywę „Jesteśmy razem. Pomagamy” dla koordynacji wszelkich działań mających na celu pomoc w walce z epidemią - mówi Leszek Gierszewski, prezes Druteksu.

Akcja trwa od 19 marca. Przyłączyło się do niej już wiele firm: Nowy Styl, Mago, Putka, 4F, Dr Irena Eris, LPP, Eko-Color, Kancelaria RKKW - Kwaśnicki, Wróbel i Partnerzy, Citronex, Tubądzin, grupa Nivette, Trefl, Kancelaria Ożóg Tomczykowski. PLL LOT wspiera akcję - pomaga w transporcie do Polski produktów (masek ochronnych), które są niezbędne kadrze lekarskiej przy opiece nad pacjentami z COVID-19.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) poinformowała, że na konta siedmiu szpitali wskazanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych wpłynęło już w sumie 3,9 mln zł z 5 mln, jakie na pomoc w walce z koronawirusem przeznaczyła spółka.

PGE wspiera  infolinię NFZ, która obsługuje nawet 10 tys. połączeń na dobę. W tej chwili ponad 70 pracowników energetycznej spółki zaangażowanych jest we wsparcie obsługi tych połączeń - udzielają oni wszelkich niezbędnych informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

PKN Orlen jest kolejną firmą, która finansuję walkę z koronawirusem. Fundacja działająca przy spółce przekaże szpitalom 6 mln zł. Firma zakupiła również 5 tysięcy maseczek ochronnych, które przekaże Agencji Rezerw Materiałowych. Podobnie jak w przypadku płynu do dezynfekcji rąk, agencja rozdystrybuuje je przede wszystkim do placówek ochrony zdrowia.

Orlen rozpoczął również produkcję płynu do dezynfekcji rąk w zakładzie produkcyjnym w Jedliczu. W ubiegłym tygodniu została uruchomiona druga linia, co pozwoli na wyprodukowanie płynów o pojemności jednolitrowej w cenie 15 zł za sztukę.

Inną firmą, która produkuje płyn do dezynfekcji rąk jest KGHM Polska Miedź. Produkt jest w dwóch wariantach - w wariancie podstawowym i wzmocnionym H2O2. Płyn ma być dostarczony do szpitali, urzędów i firm.

Grupa Lotos za pośrednictwem fundacji Lotos zadeklarowała przekazanie 5 mln zł na walkę z koronawirusem. Pomoc ma polegać m.in. na zakupie sprzętu szpitalnego. Niewiele mniej, bo 4,5 mln zł przekazała Żabka Polska. Kwotę tę spółka oddała w całości do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i wskazanych przez nie instytucji.

Walkę z pandemią koronawirusa w Polsce wspiera Agata, sieć salonów z meblami i akcesoriami do wyposażenia wnętrz. Zarząd firmy podjął decyzję o przekazaniu 1 miliona zł na zakup sprzętu medycznego i środków zabezpieczenia sanitarnego.

Producent odzieży - firma 4F zapowiedziała, że w związku z pandemią, od 14 marca 2020 roku do odwołania 20 proc. obrotu ze sklepu internetowego 4F.pl zostanie przekazane na walkę z koronawirusem.

Jak czytamy na Facebooku, do niedzieli (22 marca) firma dostarczyła 500 fartuchów oraz ponad 550 sztuk gogli, a kolejne dostawy nastąpią niebawem. W tym tygodniu 4F przekaże również 12 tysięcy masek oraz kolejną partię gogli.

Maseczki dla personelu medycznego szyje również Answear.com wraz z Medicine everyday therapy. W efekcie 20 tys. sztuk jednorazowych maseczek sanitarnych trafi do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Pomorska spółka LPP, zarządzająca markami: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, podjęła decyzję o przekazaniu 1 mln zł na zakup maseczek ochronnych dla szpitali zakaźnych. Pierwsza partia 3,3 tys. sztuk maseczek trafiła już do szpitala w Gdańsku, gdzie znajdują się osoby zarażone koronawirusem z regionu pomorskiego. W tej chwili LPP szyje bawełniane maseczki dla personelu niemedycznego szpitali na Pomorzu i w Małopolsce.

Firma jest również w kontakcie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, celem wsparcia rządu w zakupie środków ochronnych dla służby zdrowia takich jak kombinezony, termometry, maski czy środki do dezynfekcji. Ponadto, pomorska spółka przeznaczy 10 proc. z obrotu swojej najnowszej kolekcji Joygful #Eco Aware, flagowej marki Reserved, na pomoc szpitalom zakaźnym w Gdańsku i Krakowie.

LPP włącza się także w inne akcje, takie jak zakup termometrów dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz wykupienie obiadów dla osób potrzebujących z domu seniora w Gdańsku. Ponadto, spółka przekaże kilkadziesiąt komputerów domom dla dzieci, aby młodzież mogła kontynuować zdalnie edukację.

Unimot, niezależny importer paliw przekaże polskiemu rządowi w ramach darowizny 100 tys. sztuk testów na koronawirusa sprowadzonych z Chin. Wartość wsparcia szacowana jest na 1,5 mln zł.

- Jak dotąd ze wszystkich krajów na świecie najlepiej z wirusem poradziły sobie Chiny. Postanowiliśmy więc wykorzystać nasze kontakty, które nawiązaliśmy dzięki własnej spółce w Szanghaju, i sprowadzić tak potrzebne nam testy właśnie stamtąd - mówi dla WNP.pl Adam Sikorski, prezes Unimotu.

Grupa Enea przekaże 1,5 mln zł na wsparcie szpitali, które walczą z koronawirusem. Pieniądze trafią do placówek medycznych głównie z obszaru działania grupy Enea i będą mogły być przeznaczone m.in. na specjalistyczny sprzęt medyczny, w tym respiratory, a także potrzebne środki higieny i ochrony.

Z kolei Bank Pekao zdecydował, że przekaże 5 mln zł na rzecz szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i służb sanitarnych, które podejmują działania przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19.

PKO​ Bank Polski przeznaczył blisko 9 mln zł na wsparcie służb medycznych - 5 mln zł dla szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i służb sanitarnych, a także 1,5 mln zł na zakup 3750 testów, które laboratorium Warsaw Genomics wykona na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Ponadto przeznaczył 2,2 mln zł na zakup 80 tys. maseczek przekazanych do Agencji Rezerw Materiałowych. 

Bank BNP Paribas, aby wesprzeć polską służbę zdrowia, przekazał środki na wykonanie 1 tys. testów na obecność SARS-CoV-2. Dzięki temu szpitale i placówki medyczne będą mogły zlecić bezpłatnie badania do laboratorium Warsaw Genomics. Dodatkowo, bank zakupił 20 tys. maseczek ochronnych, które dostarczy do ośrodków medycznych.www.pulshr.pl | 04-04-2020 17:05:03