PKN Orlen przekaże 1,6 mln zł na zakup karetek i respiratorów


PAP/RAF - 21 mar 2020 22:21


PKN Orlen przekaże 1,6 mln zł Regionalnemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, który został przemianowany na zakaźny — poinformowała w sobotę (21 marca) wieczorem rzecznik prasowa ratusza Beata Adwent.

Zakupione zostaną za tę kwotę m.in. dwie karetki i kilkanaście respiratorów - informuje Adwent. 

Kupione zostaną także próbki do badań na obecność wirusa oraz inny sprzęt potrzebny do opanowania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 i do opieki nad zarażonymi.

- W obliczu zagrożenia epidemicznego coraz więcej firm, instytucji i poszczególnych osób okazuje wsparcie dla grudziądzkiego szpitala. To bardzo budujące i cieszę się, że taka pomoc jest do nas kierowana. Każde wsparcie jest cenne - powiedział prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, dla którego organem założycielskim jest miasto, został przekształcony w tzw. szpital jednoimienny zakaźny. Jest jedną z 19 tego typu placówek w kraju. W każdym województwie jest przynajmniej jedna taka lecznica.

Czytaj też: Hiszpańscy absolwenci polskich uczelni medycznych nie mogą leczyć

Laboratorium przeprowadzające badania związane z potencjalnym zakażeniem koronawirusem zacznie w Grudziądzu działać w najbliższych dniach. Wszystko jest już gotowe. Trwa oczekiwanie na odczynniki do badań, które mają dotrzeć do poniedziałku. Takie badania przeprowadzają trzy inne laboratoria w regionie. Obecnie w szpitalu hospitalizowanych jest 11 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Szpital w Grudziądzu dysponuje 40 respiratorami stacjonarnymi i dodatkowo 25 mobilnymi. Jednocześnie może być w nim hospitalizowanych nawet 1100 osób.www.pulshr.pl | 27-05-2020 04:02:33