Borys: zwolnienie z ZUS to duże wsparcie dla firm


PAP/RAF - 21 mar 2020 20:43


Całkowite zwolnienie z ZUS przez 3 miesiące dla mikro firm i tych większych, które odczuły spadek przychodów, to ogromne wsparcie - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Szef PFR napisał na Twitterze, że prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki uzgodnili objęcie mikrofirm zatrudniających do 9 pracowników całkowitym 3 miesięcznym zwolnieniem ze składek ZUS. Ale pracownicy nie stracą składek, bo będą one pokryte za pracodawców na rzecz pracowników przez FGŚP.

Jak podkreślił "II kwartał br. będzie dla firm bardzo trudny, więc taka możliwość będzie bardzo ważnym elementem wsparcia dla firm w tym bardzo kryzysowym momencie".

Ponadto wskazał we wpisie, że ponad 600 tys. mikrofirm zatrudnia 1,7 mln pracowników. - To bardzo dobre odciążenie wszystkich mikrofirm. Większe firmy, które odczuwają spadek przychodów, mogą korzystać także ze znaczącego wsparcia - finansowanie pensji i finansowanie składek ZUS przez FGŚP - dodał Borys.

Z kolei wiceprezes PFR Bartosz Marczuk napisał na Twitterze, że samozatrudnieni, którzy nie zatrudniają pracowników, ze spadkiem obrotów otrzymają 2 tys. zł wsparcia netto, a dodatkowo nie zapłacą przez trzy miesiące składek ZUS.

- Mikrofirmy z 1-9 pracowników (nawet bez spadku obrotów) w ogóle bez składek do ZUS przez trzy miesiące. Więksi ze spadkiem obrotów: mogą wysłać pracownika na przestój (płacą minimalną pensję, ale z tego 50 proc. państwo) lub obniżyć wymiar czasu pracy o 20 proc. - wtedy budżet płaci 50 proc. pensji i ZUS (firma ma tylko 40 proc. pierwotnego kosztu zatrudnienia) - napisał Marczuk.

- To obniżka obciążeń firm rzędu 30 mld zł - dodał.

 www.pulshr.pl | 29-09-2020 09:03:52