Gowin: będziemy postulować m.in. likwidację na 3 miesiące składek na ubezpieczenie społeczne


PAP/RAF - 21 mar 2020 13:53


Będziemy postulować likwidację na okres trzech miesięcy składek na ubezpieczenie społeczne, np. w branży turystycznej i gastronomicznej - zapowiedział w sobotę (21 marca) wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin. Inny postulat to ustawowe obniżenie czynszu za wynajem powierzchni w galeriach handlowych.

Odpowiadając na pytania na sobotniej (21 marca) konferencji prasowej Gowin zaznaczył, że trzeba uruchomić wszelkie możliwe instrumenty, żeby "ratować polskie firmy i miejsca pracy dla milionów Polaków".

Podkreślił, że rządowy projekt pakietu antykryzysowego zawiera wiele bardzo dobrze przemyślanych, szeroko zakrojonych instrumentów przeciwstawiania się kryzysowi. - Porozumienie zdecydowanie to popiera - oświadczył. Dodał jednak, że należy je uzupełnić o szereg innych kroków.

- Będziemy postulowali, aby te branże gospodarki, które zostały dotknięte najgłębszym kryzysem, czyli np. decyzją rządu ich działalność została zawieszona - mam na myśli chociażby restauracje - żeby te branże na okres 3 miesięcy zwolnione były z płacenia ubezpieczeń społecznych - zapowiedział Gowin. Doprecyzował, że chodzi nie o przesunięcie tych opłat w czasie, ale ich "zawieszenie, likwidację na okres trzech miesięcy".

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz postuluje zawieszenie poboru podatków, by wesprzeć przedsiębiorców

Gowin podkreślił, że pojawiające się postulaty, by zupełnie zawiesić pobór składek na ubezpieczenia społeczne są całkowicie nierealistyczne. - Nie wprowadził tego żaden kraj na świecie (...). To by oznaczało całkowitą zapaść funkcjonowania polskich instytucji, polskiego państwa na czele ze służbą zdrowia - przekonywał.

Wicepremier wskazał, że postulat likwidacji na okres przejściowy składek na ubezpieczenie społeczne w wybranych sektorach dotyczy także tych branż, które zostały najgłębiej dotknięte kryzysem - np. turystycznej.

- Drugie rozwiązanie, które będziemy postulowali to ustawowe obniżenie czynszu na wynajem powierzchni w galeriach handlowych - dodał. Tutaj, jak mówił, koszty kryzysu muszą być rozłożone między sieci handlowe, a tych, którzy wynajmują powierzchnię. "Co do wysokości tego obniżenia jeszcze trwają ustalenia naszych ekspertów - powiedział.

Gowin przypomniał, że w pakiecie antykryzysowym zaproponowano bezzwrotną pożyczkę w wysokości 5 tys. zł dla małych firm, zatrudniających do 9 pracowników, które utrzymają miejsca pracy. - Będziemy postulowali, żeby ta kwota została podniesiona do 10 tys. zł i była bezzwrotna, bądź zwracana w takim stopniu, w jakim pracodawca zdołał te miejsca pracy utrzymać - zapowiedział.

Według wicepremiera mamy do czynienia z najgłębszym kryzysem gospodarczym od dziesięcioleci. - Dzisiejszy świat w niczym nie przypomina świata, który pamiętamy sprzed paru tygodni - powiedział Gowin. www.pulshr.pl | 10-07-2020 18:10:31