Sieci handlowe nagradzają pracowników za pracę w czasie koronawirusa


Agnieszka Widera-Ciochoń - 19 mar 2020 12:23


Nawet do 1000 zł brutto otrzymają pracownicy sieci marketów Aldi. To nagroda za zwiększony nakład pracy w marcu w obliczu rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Inne sieci też zapowiadają dodatkowe pieniądze za marzec dla załogi za zaangażowanie w pracy.

Wysokość nagród pieniężnych w Aldi uzależniona będzie od rodzaju wykonywanej w marcu pracy. Najwyższe nagrody otrzymają pracownicy sklepów oraz magazynu, którzy w największym stopniu przyczyniają się do utrzymania łańcucha dostaw i zaopatrywania klientów w potrzebne produkty stając się ich bohaterami w codzienności.

- Zdajemy sobie sprawę jak ważną rolę nasi pracownicy odgrywają w procesie wyżywienia społeczeństwa i zachowania płynności w sprzedaży najważniejszych produktów spożywczych i higienicznych w tym trudnym okresie. Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o przyznaniu nagród specjalnych, które są wyrazem podziękowania i szacunku dla zaangażowania w codzienną pracę i wykonywanie swoich obowiązków przez naszych pracowników - mówi Oktawian Torchała, dyrektor generalny, CEO Aldi Polska.

Na podobny krok zdecydował się zarząd Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka. Tam zdecydowano o wypłaceniu załodze premii w wysokości 300 zł za tydzień pracy od 9 do 14 marca. Dodatkowe pieniądze otrzymają ci, którzy pracowali w tym tych dniach zgodnie z zaplanowanym grafikiem albo przyszli do pracy ponad obowiązujący ich plan pracy.

- Dodatkowo, w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół w trakcie tygodnia, osobom posiadającym dzieci w wieku do lat 14 premia zostanie przyznana, o ile przepracowali minimum jeden dzień w tym okresie – czytamy w komunikacie biura prasowego Biedronki cytowanym w wyborcza.pl.

A o tym, że pracownicy sieci handlowych w związku z koronawirusem mieli więcej pracy nie trzeba nikogo przekonywać. W odpowiedzi na szybko postępującą falę zachorowań na koronowirusa Polacy tłumnie ruszyli do sklepów, by zrobić zapasy żywności. 

- Pracujemy na pełnych obrotach, by codziennie dostarczać do sklepów towar, którego potrzebują nasi klienci. Skuteczność i punktualność dostaw to nie tylko zobowiązanie wobec klientów, ale i nasz punkt honoru – mówi Wojciech Józefowski, dyrektor działu logistyki w sieci Biedronka.

Premie dla pracowników zapowiada również Lidl, o czym informował serwis wyborcza.pl.  W jakiej wysokości i na jakich warunkach – tego jeszcze nie wiadomo.

Nie tylko pieniądze

Jak podkreśla zarząd Aldi Polska, przyznanie nagród to kolejne działanie sieci podjęte z myślą o pracownikach w ostatnim czasie. Wcześniej sieć wprowadziła specjalną procedurę higieniczno-sanitarną, zaopatrzyło pracowników sklepów w rękawiczki ochronne i żele dezynfekujące. We wszystkich sklepach montowane są też obudowy na kasy z płyt pleksi.

- W trosce o osoby odpowiadające za dostawy, wdrożone zostały specjalne zalecenia dotyczące sposobu przyjmowania towarów. Sieć ograniczyła kontakt pracowników działu przyjęć towaru z kierowcami oraz pracownikami pozostałych działów, obudowała specjalnymi płytami pleksi podest, na którym odbywa się przyjęcie towaru i dokonuje dezynfekcji wszystkich przyjmowanych dokumentów - podaje firma.

Ponadto w ramach wewnętrznego systemu zarządzania zdrowiem, sztab kryzysowy Aldi opracował procedury i możliwości pracy zdalnej dla pracowników biurowych. Spółka przygotowało również wewnętrzną procedurę na wypadek zarażenia się przez pracownika koronawirusem.www.pulshr.pl | 31-05-2020 23:52:19