Jak pracować zdalnie, by zachować balans między pracą a życiem domowym?


aw - 18 mar 2020 22:40


Przestawienie się na „home office” dla wielu w ostatnim czasie stało się koniecznością. Jednak w domu bywa, że trudniej jest się skupić na zawodowych obowiązkach. Oto siedem prostych rad, które pomogą w lepszej organizacji zdalnej pracy.


Z ankiety przeprowadzonej przez globalną firmę konsultingową Robert Half (RH) wynika, że możliwość pracy zdalnej jest dla zatrudnionych bardzo atrakcyjna. Jednak 81 proc. respondentów przyznało zarazem, że ma ona swoje wady.

Wymieniono wśród nich: zacieranie się granic między pracą i nie-pracą oraz poczucie, że jest się na stanowisku bez przerwy; wrażenie, że „wypada się z obiegu” w związku tym, że dynamiką kontaktu zdalnego jest inna niż we wspólnym biurze z kolegami; a także ryzyko zarzutu, że praca z domu jest równoznaczna z obijaniem się.

Czytaj też: Home office - czy warto? Blaski i cienie pracy zdalnej

Bez wątpienia home office wymaga samodyscypliny, dobrej organizacji pracy, a także wygodnego i funkcjonalnie urządzonego miejsca, w którym w domu będziesz wykonywała swoje zadania. Poznaj siedem zasad, których przestrzeganie ułatwi sprawne wykonywanie obowiązków:

1. Ustal regularne godziny na pracę i ich przestrzegaj.
2. Wyznacz sobie miejsce na pracę biurową i zawsze tam ją wykonuj.
3. Rozpoczynaj dzień zawsze w podobny sposób.
4. Zaplanuj i rób przerwy w pracy
5. Nie zapominaj o życiu prywatnym.
6. Zarezerwuj sobie czas na posiłki.
7. Znajdź swój własny sposób na zakończenie dnia pracy.

źrodło: Westing źrodło: Westing

- Jeśli z różnych względów pracujesz z domu, spróbuj stworzyć przestrzeń dedykowaną do pracy. To pomoże ci oddzielić życie zawodowe od prywatnego i zachować równowagę. Zadbaj o zdrowie. Odpowiednie oświetlenie, wysokość biurka, krzesła oraz odległość oczu od monitora, mają znaczenie dla twojego dobrego samopoczucia - podpowiadają specjaliści z firmy Westing.

Te wskazówki mogą okazać się istotne w dłuższej perspektywie.

-  Na pewno zmieni się podejście do pracy zdalnej. Ćwiczenie, któremu wszyscy zostaliśmy poddani, sprawi, że w wielu organizacjach zostaną pokonane ograniczenia technologiczne. Wiele zespołów zacznie funkcjonować w trybie rozproszonym, nawet jeśli będzie się borykać z przejściowymi problemami - twierdzi Karolina Dudek, workplace strategy director w Forbis Group.

Czytaj też: Koronawirus zmieni podejście do pracy zdalnej już na stałe?


 www.pulshr.pl | 04-07-2020 03:21:22