Praca za granicą w dobie koronawirusa. Polacy mogą swobodnie wyjeżdżać


PAP/RAF - 15 mar 2020 11:12


13 marca 2020 r. polski rząd wydał rozporządzenie, zgodnie z którym od godziny 0:00 w niedzielę 15 marca w Polsce zostały zamknięte granice kraju dla cudzoziemców na 10 dni. Zawieszono międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe, natomiast transport kołowy działa bez zmian. Ograniczenia dotyczą jedynie ruchu wjazdowego do kraju. Polacy mogą nadal swobodnie wyjeżdżać z kraju.

Według danych GUS poza granicami naszego kraju pracuje ponad 2,5 mln Polaków. Kierunkiem cieszącym się nieustającą popularnością wśród wyjeżdżających do pracy za granicę jest Holandia. Obecnie Polacy są największą grupą migracyjną w Holandii. Kraj ten jest wymieniany jako bardzo atrakcyjne i przyjazne miejsce do pracy i życia dla Polaków.

Aż 84 proc. Polaków decydujących się na ten krok jest zadowolonych z pracy w tym kraju i na kolejny wyjazd ponownie wybrałoby Holandię. Niemal 60 proc. ankietowanych zdecydowało się na wyjazd ze względu na wyższe niż w Polsce zarobki – wynika z raportu opracowanego na zlecenie OTTO Work Force w 2019 roku. 

Po zamknięciu polskich granic w ciągu kilkunastu godzin w internecie pojawiło się mnóstwo zapytań czy Polacy mogą swobodnie wyjeżdżać do pracy za granicę?

 Ograniczenie ruchu międzynarodowego

W dniu 13 marca  rząd polski ogłosił stan zagrożenia epidemiologicznego. Oznacza to zamknięcie granic dla cudzoziemców na 10 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dni.

Wstrzymane zostały międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport kołowy i drogowy będzie zachowany – busy, autokary, samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski. Polacy powracający do kraju oraz cudzoziemcy, których nie obowiązuje zakaz wjazdu do kraju, będą objęci 14-dniową domową kwarantanną.

Zamknięcie granic oznacza zakaz wjazdu do kraju, ale Polacy nadal mogą swobodnie wyjeżdżać z Polski np. w celach zarobkowych. Polskę można opuścić samochodem, busem lub autobusem rejsowym. Kołowe środki transportu działają bez zakłóceń. 

Kogo nie obowiązuje kwarantanna

Obowiązkowa kwarantanna nie dotyczy zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki, dlatego kierowca autobusu rejsowego swobodnie opuści granice z pasażerami i wróci do kraju bez kwarantanny. Ograniczenia nie dotyczą również osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie.

Sytuacja w Polsce

Polski rząd zachował swobodny transport towarów, a wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, punkty usługowe i banki pozostają otwarte. Zamknięte natomiast zostały galerie handlowe, kluby, puby czy inne miejsca skupisk. Rząd ograniczył też zgromadzenia do 50 osób, także w przypadku uroczystości religijnych. Ograniczenia związane z gromadzeniem się potrwają minimum 14 dni lub do odwołania. www.pulshr.pl | 26-05-2020 11:46:38