CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie po kontroli w urzędzie gminy Łopuszno


PAP/RAF - 13 mar 2020 6:46


Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli w urzędzie gminy Łopuszno (Świętokrzyskie) skierowało do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Według CBA przy przetargach fałszowano dokumenty i doszło do wyłudzeń.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski podał, że kontrolę w świętokrzyskiej gminie Łopuszno między październikiem 2019 a styczniem 2020 r. przeprowadzili funkcjonariusze z lubelskiej delegatury CBA. - Kontrola dotyczyła realizacji wybranych zamówień publicznych w gminie Łopuszno w latach 2017-18 - dodał.

Pełniący funkcję zastępcy prokuratora rejonowego w Włoszczowie (woj. świętokrzyskie) prok. Grzegorz Ziarko potwierdził, że do jego prokuratury skierowano zawiadomienie CBA. - W związku z zawiadomieniem po kontroli CBA w urzędzie gminy Łopuszno zarejestrowane zostało postępowanie. Znajduje się ono w początkowej fazie - poinformował Ziarko.

Pytany czy prowadzone jest ono w sprawie czy przeciw konkretnej osobie lub osobom odpowiedział, że prowadzone jest w sprawie i "z uwagi na dobro postępowania na obecnym etapie brak jest możliwości udzielania dalszych szczegółowych informacji".

Czytaj też: Minister apeluje do wszystkich zdrowych pracowników, aby stawili się w pracy

W trakcie kontroli funkcjonariusze CBA ujawnili, że w ramach zamówienia dotyczącego montażu instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) w gminie Łopuszno miało dojść do fałszerstwa i wyłudzeń.

Kontrolerzy CBA mieli ustalić, że do działań o charakterze przestępczym doszło przy zamówieniu na dostawę i montaż elementów instalacji fotowoltaicznej. Wartość zamówienia - paneli słonecznych, powietrznych pomp ciepła oraz robót budowlanych towarzyszących i niezbędnych do wykonania tych instalacji na budynkach mieszkalnych i gospodarczych wynosiła 5,6 mln zł.www.pulshr.pl | 29-09-2020 08:55:59