Koronawirus nie powinien negatywnie wpływać na rynek pracy


PAP/RAF - 5 mar 2020 6:30


Koronawirus nie powinien mieć negatywnego wpływu na polski rynek pracy - oceniła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak. Państwo jest dobrze przygotowane, mamy wdrożone odpowiednie procedury - podkreśliła.

Według wiceminister Aliny Nowak rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej COVID-19, wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 nie będzie miało znaczącego wpływu na polski rynek pracy.

- Nie wydaje mi się, żeby koronawirus miał wpływ na rynek pracy. Jako państwo jesteśmy dobrze przygotowani, mamy wdrożone odpowiednie procedury - powiedziała wiceszefowa MRPiPS.

- Myślę, że negatywnych konsekwencji dla rynku pracy ta sytuacja nie przyniesie - dodała.

Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała dla pracowników i pracodawców informacje na temat świadczenia pracy w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Czytaj też: Specustawa przeciw koronawirusowi. Problem z definicją pracy zdalnej

PIP, powołując się na przepisy Kodeksu pracy podkreśla, że pracownik, którego pracodawca wysyła w delegację (wyjazd służbowy) w rejony zagrożone koronawirusem, może odmówić wykonania takiego polecenia ze względu na bezpośrednie zagrożenie swojego życia lub zdrowia oraz na ryzyko rozprzestrzenienia choroby w kraju, tzn. ze względu na narażenie na niebezpieczeństwo innych osób.

Inspekcja podkreśliła, że pracodawcy i pracownicy przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe służbowym w rejony zagrożone powinni stosować się do komunikatów organów państwowych, w szczególności Państwowej Inspekcji Sanitarnej i MSZ.

Dodatkowe informacje i zalecenia w związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/.

W środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa. Pacjent jest hospitalizowany w Zielonej Górze w Szpitalu Uniwersyteckim - na oddziale zakaźnym.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według danych przekazanych przez GIS od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca br. na całym świecie zanotowano 90 663 potwierdzone przypadki COVID-19. 3124 osoby zmarły.www.pulshr.pl | 31-05-2020 02:31:28