Konsultant ślubny potrzebny od zaraz!


KO - 2 mar 2020 20:50


Rozwój branży ślubnej obserwowany od kilkunastu lat w Polsce związany jest bez wątpienia z bogaceniem się społeczeństwa, ale także z powrotem do tradycyjnych ceremoniałów. Choć przybywa par żyjących w wolnych związkach, to te, które decydują się stanąć przed ołtarzem chcą, by ich uroczystość była jedyna w swoim rodzaju.

Za odpowiednie przygotowanie uroczystości od A do Z odpowiadają ślubni konsultanci, czyli tzw. wedding plannerzy. To oni profesjonalnie i zawodowo zajmują się przygotowaniami do ślubu i wesela, a w ich trakcie dyskretnie czuwają nad przebiegiem całości, pilnując wcześniej przygotowanego scenariusza. 

Konsultanci ślubni negocjują korzystne ceny i najlepszy serwis z dostawcami usług (catering, kwiaciarnie, filmowanie, wynajem sal), doradzają na temat aktualnych trendów w modzie ślubnej, organizują ślub w plenerze, oryginalne ślubne niespodzianki, wystrój, atrakcje weselne. Usługa taka może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Według ekspertek z Akademii Perfect Day nie każdy nadaje się jednak do tego zawodu, który tylko pozornie wydaje się wymarzona ścieżką kariery dla młodych dziewcząt.

Potrzebna siła i delikatność

Potrzebne są zarówno dyplomacja i umiejętności mediacyjne - konsultant będąc łącznikiem pomiędzy młodą parą, a podwykonawcami, rodzicami, czy nawet… pomiędzy samymi przyszłymi małżonkami, powinien wykazywać zdolność dążenia do kompromisów i wypracowywania najlepszych rozwiązań.

Niezbędną cechą jest kreatywność i wyczucie estetyki oraz przestrzeni. Para młoda oczekuje od konsultanta ślubnego znajomości trendów oraz wsparcia na każdym etapie planowania ślubu i wesela, również przy określaniu stylu przyjęcia, tematu przewodniego, wyborze dekoracji i kwiatów.

Nieodzowne są pewność siebie i umiejętność perswazji. - Naszym głównym zadaniem jest oczywiście spełnienie marzeń i oczekiwań młodej pary. Zdarza się jednak, że musimy wykazać się umiejętnością perswazji, by odwieść przyszłych nowożeńców od nieszczególnie trafionych pomysłów dla ich własnego dobra i dobra całego przyjęcia - tłumaczy Anna Piwońska, ekspertka, współzałożycielka Akademii Perfect Day.

Konieczna jest umiejętność zarządzania zespołem, bo przy bardziej rozbudowanych imprezach, koordynuje się pracę nawet 50 lub więcej osób.

Dobry konsultant ślubny musi rozumieć nastroje i uczucia towarzyszące młodej parze, potrafić wyciszyć emocje i wprowadzić pozytywną atmosferę, a jednocześnie samemu musi być odporny na stres, np. z powodu nagłego nadejścia burzy czy awarii technicznej.

Być na bieżąco z trendami

Zawód konsultanta ślubnego zobowiązuje do bycia na bieżąco z wszelkimi nowościami i trendami nie tylko w samej branży ślubnej, ale również w modzie, designie, architekturze. Dodatkowo ważna jest ogólna wiedza o świecie i bogate zaplecze kulturowe. - Za jedno z naszych osiągnięć do którego z sentymentem wracamy była realizacja ślubu w plenerze z motywem przewodnim dzieła „Wesele” Igora Strawińskiego, do którego partyturę zdobyłyśmy w konserwatorium muzycznym w Szwajcarii. Do realizacji tego ślubu zaprosiliśmy tancerzy baletowych z Teatru Wielkiego oraz pianistę i chór z Akademii Muzycznej, co o w rezultacie zaowocowało stworzeniem pięknego wydarzenia artystycznego - wspominają ekspertki: Kamila Kenig  i Anna Piwońska.

Konsultant ślubny wchodząc „za kulisy” organizacji przyjęcia musi pamiętać o odpowiednim zachowaniu zarówno wobec pary młodej, jak i innych bliskich zaangażowanych w organizację. W „wielkim dniu” powinien on potrafić pozostać na uboczu i ustąpić pola parze młodej, która jest gwiazdą wieczoru.

Wielu osobom wydaje się, że zawód konsultanta ślubnego należy do kategorii tych „miękkich”. Kojarzony jest z pięknymi dekoracjami, cudownymi emocjami i lukrem na weselnym torcie. To wszystko prawda, jednak w profesji tej liczy się również ścisły umysł - mówi Anna Piwońska. Planowanie budżetu, ofertowanie, rozliczenia z podwykonawcami - nie obędzie się więc bez dobrej organizacji i... tabeli w Excelu.www.pulshr.pl | 27-05-2020 11:30:47