Kształcenie dualne nadal kuleje. "Jesteśmy w stanie zorganizować uczniom tylko praktyki"


Bogdan Bugdalski - 4 mar 2020 12:00


Według Piotra Skaldawskiego, dyrektora ds. personalnych na Polskę i Europę Wschodnią w spółce 3M, firma nie cierpi na brak chętnych do pracy, chociaż od lat intensywnie zwiększa zatrudnienie. Na rynku pracowniczym poszukuje jednak specjalistów, których po prostu brakuje. Sytuację komplikuje fakt, że przygotowanie przyszłych kadr pracowniczych poprzez kształcenie dualne, tworzenie klas patronackich, nadal w Polsce nie jest możliwe.


- Od lat zwiększamy zatrudnienie. Na przestrzeni ostatnich lat rozwój naszego ośrodka produkcyjnego we Wrocławiu jest szczególnie intensywny. Obecnie zatrudniamy w nim 3 tys. pracowników, a przypomnę, że cała inwestycja zaczęła się niespełna 20 lat temu, kiedy kupiliśmy polską firmę Viscoplast – mówi Piotr Skaldawski, dyrektor ds. personalnych w spółce 3M na Polskę i Europę Wschodnią.

 - W 2006 r. postanowiliśmy zbudować największe centrum produkcyjne w Europie i ten wzrost zatrudnienia rok po roku spowodował, że dzisiaj mamy 3 tys. pracowników. Jednocześnie firma zdecydowała się zainwestować w centrum usług wspólnych (3M GSC) we Wrocławiu, gdzie w ciągu ostatnich czterech lat zatrudniliśmy 1 tys. pracowników. Nie możemy też zapominać, że nasza obecność w Polsce zaczęła się pod Warszawą, od sprzedaży i marketingu, gdzie dzisiaj pracuje blisko 400 osób – wylicza Piotra Skaldawski.

Podkreśla, że potrzeby pracownicze spółki nie zostały jeszcze zaspokojone. Spółka się rozwija i będzie zatrudniać. Stale też weryfikuje kompetencje pracowników, a część po prostu z niej odchodzi.

- Bardzo chętnie wykorzystujemy tę lukę, zatrudniając ludzi, którzy niosą ze sobą perspektywę rozwoju, i pomagają nam nadążyć za trendami rynkowymi – wyjaśnia przedstawiciel 3M.

Podkreśla, że firma ma bardzo wysokie oczekiwania wobec pracowników.

- Jeśli ktoś pyta, jakich pracowników poszukujemy, to zawsze odpowiadam – najlepszych. Jednak prawda jest taka, że reputacja firmy 3M na rynku polskim, jako pracodawcy, jest na tyle wysoka, że mamy całą rzeszę ludzi, którzy czekają na nas i chętnie wracają przy okazji kolejnych rekrutacji. Nie mamy kłopotu z pozyskaniem nowych pracowników, natomiast mamy coraz większą trudność na rynku pracy z pozyskiwaniem ludzi o różnej specjalizacji – mówi Piotr Skaldawski.   www.pulshr.pl | 26-09-2020 08:11:09