Porada pielęgniarska w POZ zdaniem lekarzy: potrzebna, ale nie wchodźmy wzajemnie w kompetencje


RynekZdrowia/RAF - 1 mar 2020 17:42


Wkrótce - jak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia - opublikowany zostanie projekt rozporządzenia wprowadzającego poradę pielęgniarską w POZ. Jak zapowiedź tego rozwiązania oceniają lekarze? - Porada tak, ale w jej ramach unikajmy wchodzenia pielęgniarek w kompetencje lekarskie - mówi nam Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.


 

Zdaniem Jacka Krajewskiego, prezesa Porozumienia Zielonogórskiego, dobrze że porada pielęgniarska w POZ zostanie wprowadzona. Z tym jednak, że udzielające jej pielęgniarki powinny skupić się na profilaktyce, edukacji zdrowotnej i kontrolowaniu pacjentów przewlekle chorych.

- Unikałbym natomiast zastępowania przez pielęgniarki kompetencji lekarskich - mówi, pytany przez nas o rozwiązania, jakie powinna zawierać taka porada.

 

Nawiązuje tu do rozważań prowadzonych, gdy rozpoczynano prace nad określeniem zakresu porady pielęgniarskiej. Zakładano, iż pielęgniarki mogłyby zbadać pacjenta niewykazującego symptomów poważnej choroby - na przykład z przeziębieniem - i ewentualnie zalecić mu rutynowe, objawowe leczenie, wypisując leki.

Czytaj też: Pielęgniarki w podstawowej opiece zdrowotnej będą mogły wystawiać recepty

 

- Z całym szacunkiem, takie zastępowanie lekarzy przez pielęgniarki wydaje się na ten moment, przy naszych problemach kadrowych, pomysłem idącym za daleko. Jest i tak wiele do zrobienia w POZ w ramach kompetencji jakie już teraz mają panie pielęgniarki - ocenia prezes Jacek Krajewski.

Cały artykuł czytaj tutajwww.pulshr.pl | 05-06-2020 04:11:30